Και τώρα το Κυπέλλο για τη Θουρία που πέρασε από την Σπερχογεία (pics)!

Σημαντική ψυχολογική «ντόπα» πήρε ο Πανθουριακός, αποσπώντας το «διπλό» μέσα στο «Π. Γεωργανάς» επί της Σπερχογείας με 1-0 χάρις σε τέρμα του Ηλιόπουλου από το 85ο λεπτό.
Το παιχνίδι ήταν κάκιστο από πλευράς ποιότητας, με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα από τις δυο πλευρές και μεγάλη ένταση, η οποία κορυφώθηκε εκτός κερκίδας με τις αψιμαχίες ανάμεσα σε φίλους των δυο ομάδων και την 6λεπτη διακοπή του αγώνα!
Η Σπερχογεία χρειαζόταν την νίκη για να «ανασάνει» βαθμολογικά, όμως δεν τα κατάφερε και μπαίνει πλέον σε περιπέτειες με την ζώνη του υποβιβασμού να πλησιάζει επικίνδυνα.
Το πρώτο μέρος ήταν όπως και το ματς στην μεγαλύτερή του διάρκεια, κακό δίχως φάσεις πέρα από ένα γυριστό σουτ του Χριστόπουλου στο 13΄ από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Ίδια εικόνα λίγο πολύ και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους μετά το 60΄ και να πιέζουν την Θουρία, έχοντας μια καλή στιγμή στο 67’ με τον Δημητρίου να πλασάρει άουτ από καλή θέση.
Τρία λεπτά αργότερα έγινε μια φάση η οποία ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους «ταύρους», όταν ο Χριστόπουλος βρέθηκε στην περιοχή από τράβηγμα του Πιχιγιόνι.
Η Σπερχογεία ζήτησε πέναλτι και αποβολή με 2η κίτρινη κάρτα του Πιχιγιόνι (η πρώτη στο 42΄), ωστόσο ο ρέφερι Ψηλοπαναγιώτης δεν έδωσε κάτι, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους σε μια φάση η οποία είναι αρκετά δύσκολη.
Στο 85΄ ήρθε το τέρμα για τον Πανθουριακό όταν ο Πλατάκης έκανε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Ηλιόπουλος ξεχασμένος στην μικρή περιοχή έκανε την καρφωτή κεφαλιά για το 1-0!
Δυο λεπτά αργότερα ήρθαν και οι εντάσεις, όταν ο Γεωργαντάς έκανε σκληρό μαρκάρισμα, δέχθηκε την κίτρινη κάρτα και αμέσως ξεκίνησαν οι αψιμαχίες στην κερκίδα, με τον δυναμικό μέσο να βγάζει την φανέλα και να επιχειρεί να βγει εκτός γηπέδου, όμως δεν βγήκε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων έμεινε στα αποδυτήρια της ομάδας.
Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς για 6 λεπτά, ο Γεωργαντάς να αποβληθεί με 2η κίτρινη κάρτα και να υπάρξουν εντάσεις ακόμα και στα περίχωρα του γηπέδου.
Όταν το παιχνίδι συνεχίστηκε δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, με το τελικό 1-0 να παραμένει.
● Διαιτητές: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Χ. Γεωργαντάς, Ν. Γκούμας
ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Γιακουμής, Παπανικολόπουλος (83΄ Ι. Καραχάλιος), Σβερκούνος, Φιλάι, Δωδεκάτος, Γεωργαντάς, Παγώνης (77΄ Κουμούτσος), Ζουμπόπουλος, Κουλόπουλος, Χριστόπουλος, Δημητρίου
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Ανδρέου, Πιχιγιόνι, Μαραβέλας (70΄ Πλατάκης), Β. Σεφεράσι, Ηλιόπουλος, Καράμπελας, Δωδεκάτος, Β. Βασιλόπουλος (80΄ Κ. Βασιλόπουλος), Α. Σεφεράσι, Παντσιώτης, Παπαδημητρίου (58΄ Χαρμπίλας)