«Καρδιοχτύπησε» στο φινάλε αλλά νίκησε η Ανδρούσα (pics)

Αν και «καρδιοχτύπησε» στο φινάλε, η Ανδρούσα κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί του Μιλτιάδη χάρη σε πέναλτι του Πατσιώτη στο 11ο λεπτό, που προήλθε από εξαιρετική ενέργεια του Κάλλα σε ένα όμορφο παιχνίδι με πολλές φάσεις και «καθαρό» - στο μεγαλύτερο μέρος του – ποδόσφαιρο.
Η ομάδα του Σπύρου Τσίκινη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να πετύχει 2ο τέρμα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φτάσουν πολύ κοντά στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά του αγώνα.
Σημειώνεται πως πριν την αναμέτρηση, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή λόγω του πρόσφατου χαμού ένθερμου υποστηρικτή της Ανδρούσας.
Οι γηπεδούχοι είχαν περίσσιο πάθος από το ξεκίνημα του 1ου μέρους και ήλεγξαν από την αρχή το παιχνίδι, έχοντας την κατοχή της μπάλας και πραγματοποιώντας ορθές επιθέσεις. Παρ’ όλα αυτά, το πρώτο τέρμα προήλθε από ατομική προσπάθεια του Κάλλα και πέναλτι από τον Πατσιώτη, ενώ στην συνέχεια το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο. Ο Μιλτιάδης προσπάθησε στο τελευταίο 10λεπτο να βγει μπροστά, όμως δεν είχε τελική προσπάθεια άξια αναφοράς.
Στο 2ο μέρος η Ανδρούσα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να απειλεί, όμως δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, δίνοντας αρκετές ελπίδες στους φιλοξενούμενους οι οποίοι απείλησαν 3 φορές την εστία του Κατσίποδα, με πιο σημαντική την διπλή ευκαιρία στο 88΄ με την οποία θα μπορούσαν να «κλέψουν» τον βαθμό της ισοπαλίας!
Το φιλμ του αγώνα
11΄ 1-0 ο Κάλλας κάνει απίστευτη ενέργεια από αριστερά, αδειάζοντας 3 αμυντικούς και μπαίνει στην περιοχή, όπου τον ανατρέπει ο 7 με τον ρέφερι Μπλάνα να δίνει σωστά το πέναλτι. Ο Πατσιώτης εκτελεί και στέλνει τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Καλογήρου
18΄ μπλε κάρτα στον Κάλλα γιατί παραδέχθηκε χέρι που έπραξε εντός περιοχής
27΄ 40άρα διαγώνια μπαλιά του Πατσιώτη από αριστερά, ο Τσώνης κατεβάζει εντός περιοχής και κάνει αδύναμο συρτό σουτ όμως ο Καλογήρου μπλοκάρει εύκολα
34΄ γύρισμα του Γεωργιόπουλου από αριστερά, ο Κούτρης από ευνοϊκή θέση προσπάθησε να κοντρολάρει αντί να πλασάρει και χάνει την μπάλα
40΄ σέντρα – σουτ του Αντωνίου από δεξιά, ο Καλογήρου εκτινάσσεται και διώχνει με το ένα χέρι σε κόρνερ
56΄ λάθος διώξιμο της άμυνας του Μιλτιάδη, ο Κάλλας μόνος του εξ’ επαφής κεφαλιά, ο Καλογήρου αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ
56΄ φάουλ μακρινό του Διαμαντόπουλου, η άμυνα της Ανδρούσας δεν διώχνει σωστά και ο Αναστασόπουλος κάνει χαμηλό σουτ από το ύψος του πέναλτι όμως αστοχεί
71΄ ο Πατσιώτης κάνει χαμηλό σουτ εκτός περιοχής, ο Καλογήρου πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ
75΄ απευθείας φάουλ του Αναστασόπουλου, ο Κατσίποδας πέφτει και διώχνει με γροθιές στην δεξιά του γωνία
82΄ απευθείας φάουλ του Γεωργιόπουλου, η μπάλα περνά ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κατσίποδα
88΄ απίστευτη διπλή ευκαιρία για τον Μιλτιάδη, όταν ο Διαμαντόπουλος γύρισε από αριστερά και ο Κούτρης με πλασέ με τη μια έστειλε την μπάλα στην αριστερή συμβολή των δοκών και στην εξέλιξη της φάσης έγινε νέα σέντρα από αριστερά και ο Κούτρης με κεφαλιά νικήθηκε εντυπωσιακά ψηλά με το ένα χέρι από τον Κατσίποδα!
● Διαιτητές: Γ. Μπλάνας, Μ. Μανιατέας, Φ. Κασκάνης
ΚΑΡΤΕΣ: 18΄ Κάλλας (μπλε), 78΄ Γεωργιόπουλος
ΑΝΔΡΟΥΣΑ (Σπύρος Τσίκινης): Κατσίποδας, Κατσιβαρδέας, Γκούνης, Γεωργιόπουλος, Τσώνης, Μπαλόπουλος, Ηλιόπουλος, Πατσιώτης, Αντωνίου, Καλογερόπουλος (83΄ Θεοδοσόπουλος, 88΄ λ. τρ. Ιμεράσι), Κάλλας (63΄ Τσέλα)
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (Κώστας Λαμπρόπουλος): Καλογήρου, Αναστασόπουλος, Ταχίρι, Σταματόπουλλος, Μπάλλας (63΄ Λακριντής), Κούτρης, Καραμπότσος (73΄ Τσώλης), Ζώτος, Διαμαντόπουλος, Δημόπουλος, Γεωργιόπουλος