Γλύτωσε το «σοκ» με Μπίζο!

Δια... πυρός και σιδήρου πέρασε από το «Γεώργιος Λουκαρέας» ο Τσικλητήρας Πύλου, ο οποίος παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε την ανατροπή και με 1-2 πήρε το πολύτιμο τρίποντο που τον διατηρεί σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Η ομάδα του Νίκου Κακαλέτρη βρέθηκε «φάτσα» με το «σοκ», αλλά στο νήμα έδειξε... μέταλλο και με τέρμα του Μπίζου έκαμψε την αντίσταση του Απόλλωνα, ο οποίος φρόντισε με την απόδοσή του να μην αποτυπωθεί στο γήπεδο η μεγάλη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων.

Ο Τσικλητήρας Πύλου φάνηκε να έχει το μυαλό στον επερχόμενο τελικό του Κυπέλλου, ενώ επιθετικά η απουσία του Μικελάτου ήταν παραπάνω από εμφανής. Οι γηπεδούχοι από την άλλη τελείωσαν το ματς με 9 παίκτες λόγω δυο αποβολών στο τέλος εκφράζοντας παράπονα για την διαιτησία του Ψηλοπαναγιώτη. Τον αγώνα παρακολούθησε μεταξύ άλλων και ο Δήμαρχος Πύλου-Νέστορος κ. Καφαντάρης, ο οποίος μάλιστα μετά το τελευταίο σφύριγμα βρέθηκε στο αποδυτήρια και συνεχάρει του παίκτες του Νίκου Κακαλέτρη.

Ο Τσικλητήρας ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς έχοντας την κατοχή και τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός παρά μόνο σε κάποια στημένα του Τσάτσου. Με την πάροδο του χρόνου ο Απόλλωνας πήρε χώρο στο γήπεδο και άρχισε να επισκέπτεται με περισσότερες αξιώσεις τα καρέ του Μίντζηρα.

Η παρουσία των παικτών του Γρηγορόπουλου μετά το πρώτο 15λεπτο επιβραβεύτηκε τελικά στο 41',  όταν ο Ντόκος με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Μίντζηρα και έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με την έναρξη του β' μέρους και συγκεκριμένα στο 50’ έφεραν το ματς στα ίσια με τον Δούνια και από εκεί και πέρα πήραν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Η «λύτρωση» ήρθε στο 83' όταν ο Νάτσης βρήκε τον Μπίζο και ο τελευταίος νίκησε τον πολύ καλό Αντωνόπουλο για το τελικό 1-2.

Ο Απόλλωνας τελείωσε το ματς με 9 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης που είδε ο Κορομηλάς στο 88’ και δεύτερης κίτρινης ο Ντόκο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για θέατρο σε μια φάση που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα

12’: Φάουλ του Τσάτσου από αριστερά η μπάλα χτύπησε στον Μιγκάκη και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Ψηλοπαναγιώτη ο οποίος έδειξε να συνεχιστεί το ματς

13’: Αντεπίθεση του Απόλλωνα με τον Ντόκο να δίνει στο Ντο Σάντος ο οποίος έπιασε συρτό σουτ για να διώξει δύσκολα ο Μίντζηρας σε κόρνερ

17’: Απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Χοτζάϊ με ένα χέρι σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος

22’: Σέντρα από δεξιά του Διακουμή, ο Νάτσης έπιασε ωραία κεφαλιά στην κίνηση για να διώξει και πάλι σωτήρια σε κόρνερ ο Αντωνόπουλος

41’ ΓΚΟΛ 1-0: Απ΄ευθείας εκτέλεση φάουλ από δεξιά ο Ντόκου, η μπάλα ξεγέλασε τον Μίντζηρα και κατέληξε στο βάθος της εστίας του για το 1-0

45΄: Εκτέλεση φάουλ του Τσάτσου, κεφαλιά του προωθημένου Μπίζου, μπλόκαρε σταθερά την μπάλα ο Αντωνόπουλος

50’ ΓΚΟΛ 1-1: Ο Τσικλητήρας φέρνει το ματς στα ίσα με δυνατό σουτ του Δούνια μετά από ασίστ του Τσώνη.

73’: Φάουλ του Τσάτσου από πλάγια θέση αριστερά, έδιωξε με υπεράνταση ο Αντωνόπουλος

76’: Κόρνερ του Νάτση από αριστερά ο Μπαστακός δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε

83’ ΓΚΟΛ 1-2: Σε αντεπίθεση του Τσικλητήρα ο Νάτσης με λόμπα βρήκε τον Άγγελο Μπίζο, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα και νίκησε τον Αντωνόπουλο

88’: Με 10 παίκτες ο Απόλλωνας λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Κορομηλά για σκληρό μαρκάρισμα στον Νάτση

95’: Ο Ντόκο σε μονομαχία με τον Δούνια βρέθηκε στο έδαφος, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι αλλά ο διαιτητής Ψηλοπαναγιώτης έδειξε κίτρινη κάρτα για θέατρο στον επιθετικό του Απόλλωνα, η οποία ήταν η δεύτερη και έφυγε από το ματς

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιώργος Γρηγορόπουλος): Αντωνόπουλος, Μιγκάκης, Ε. Τσουλάκος, Πανταζής, Πετράκος, Κλουβάτος, Μάλαμας (84’ Κορομηλάς), Μπαρμπόσα, Ντο Σάντος, Ντόκου, Δ. Τσουλάκος (62’ λ.τ. Μαργιόλης)

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης): Μίντζηρας, Δούνιας, Μπίζος, Χοτζάι, Μπαστακός, Κυριαζόπουλος, Διακουμής (90’ Χύσα), Νάτσης, Γραμματικόπουλος (42’ λ.τ. Σίμος), Τσάτσος, Τσώνης (58’ λ.τ. Μουράτης)