Σε ένα 10λεπτο η Κυπαρισσία «λύγισε» Δήμα και Δώριο

Η αποστολή του Δωριέα ήταν εξ’ αρχής δύσκολη. Αυτό επιβεβαιώθηκε πλήρως στην αναμέτρηση με την Κυπαρισσία, που βρήκε τους φιλοξενούμενους νικητές με 3-0 χάρη σε τέρματα που σημείωσαν μέσα σε ένα 8λεπτο (68΄-78΄).
Ο νεαρός πορτιέρο του Δωρίου, Ιπποκράτης Δήμας κρατούσε την ομάδα του στο ματς με εκπληκτικές αποκρούσεις ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει έναν «πρώην» του Δωριέα, τον Διονύση Γεωργιόπουλο ο οποίος σκόραρε δις δίχως να πανηγυρίσει τα τέρματα απέναντι στην πρώην του ομάδα και μαζί με τον Κόλλια οδήγησαν τον ΑΟΚ στην νίκη.
Το αποτέλεσμα κρίνεται σαφώς δίκαιο, καθώς η Κυπαρισσία ήταν καλύτερη σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα, κρατώντας μακριά από το τέρμα της τους γηπεδούχους που είχαν 1-2 καλές στιγμές στο 90λεπτο.
Παπαγεωργίου, Μοντεσάντος, Γεωργιόπουλος και Αργυρόπουλος έχασαν καλές ευκαιρίες για τον ΑΟΚ στο 1ο μέρος, οι περισσότερες εκ των οποίων σταματούσαν πάνω στον Δήμα.
Στην επανάληψη ο νεαρός πορτιέρο νίκησε εκ νέου τους Μοντεσάντο – Κόλλια, όχι όμως και τον Γεωργιόπουλο ο οποίος στο 68΄ σκόραρε με «ξερό» σουτ εντός περιοχής, μετά από σύγχυση στα καρέ του Δωριέα.
Στο 76΄ ο Κόλλιας με προβολή έπειτα από σέντρα – «ξυράφι» του Καμποσιώρη έκανε το 2-0 και δυο λεπτά αργότερα ο Γεωργιόπουλος και πάλι βγήκε τετ α τετ από πάσα του Γιαννόπουλου και με πλασέ σκόραρε για το 3-0.
Σημειώνεται πως ο Γαργαρώνης τραυματίστηκε κατά την διάρκεια του «ζεστάματος» και δεν αγωνίστηκε αν και ήταν στο αρχικό σχήμα, ενώ ο Παναγόπουλος παραμένει εκτός λόγω προβλήματος στον μηνίσκο και αναμένεται να κάνει μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.
● Διαιτησία: Π. Σερεμέτης, Φ. Κάσκανης, Χ. Τσοπανάκης
ΔΩΡΙΟ (Γιάννης Αντωνόπουλος): Δήμας, Γεωργιόπουλος, Γκιάτα, Γκότσης, Αλεξόπουλος (76΄ Λόντος), Τσαμπούρης, Λιόγας, Μεμά, Ψωρομύτης, Μωράκης, Γεωργακόπουλος
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Γιάννης Δανίκας): Αντωνόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Φράγκος, Κωνσταντόπουλος (46΄ Κόλλιας), Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος, Καμποσιώρης, Γεωργιόπουλος, Παπαγεωργίου, Μοντεσάντος (64΄ Μιτρόφ)