Ο Βασιλόπουλος "Χ"άρισε τον βαθμό στον Πανθουριακό!

Με "χρυσό" σκόρερ τον Βασιλόπουλο στο 92ο λεπτό του αγώνα, ο Πανθουριακός κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας από τον Μεσσηνιακό στο γήπεδο "Π. Παπαδόπουλος", ισοφαρίζοντας μάλιστα εις διπλούν για το τελικό 2-2!
Σε ένα παιχνίδι μοιρασμένο, όσον αφορά στην επιθετική αποτελεσματικότητα των ομάδων, οι "πράσινοι" είχαν την κατοχή της μπάλας τόσο στο πρώτο, όσο και στο 2ο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να αναλώνονται κυρίως σε αντεπιθέσεις.
Ο Πανθουριακός είχε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στο 16΄, όταν μετά από μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Α. Σεφεράσι, ο Σκαλαίος με τα ακροδάχτυλα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του.
Πέντε λεπτά αργότερα (21΄) οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Μανωλόπουλο να βγάζει από αριστερά στον Μπεγέτη και τον πολύπειρο φορ με δυνατό συρτό σουτ εκτός περιοχής να νικά τον Κατσαρέα για το 1-0.
Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, καθώς μόλις 1 λεπτό αργότερα ο Γ. Μουλιάτος έκανε συρτό γύρισμα από δεξιά και ο Δωδέκατος νίκησε εξ’ επαφής τον Σκαλαίο και έφερε το ματς στα ίσια.
Στην επανάληψη το σύνολο του Τάσου Χατζηαγγελή απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα με το φανταστικό γκολ του Μανωλόπουλου στο 69΄. Ο Μπεγέτης έκανε μακρινή μπαλιά από δεξιά, ο 22χρονος αριστεροπόδαρος κατέβασε την μπάλα και με έναν κεραυνό από τα 30 περίπου μέτρα νίκησε για 2η φορά τον Κατσαρέα και διαμόρφωσε το 2-1.
Ωστόσο, ο σκόρερ του 1ου τέρματος Μπεγέτης άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες στο 85ο λεπτό, όταν έκανε σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Μαραβέλα και αντίκρισε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον ρέφερι Αλεξέα.
Από την άλλη ο Πανθουριακός… δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 92΄ ο Βασιλόπουλος, που είχε μπει ως αλλαγή στο 70΄, σκόραρε αμαρκάριστος από κοντινή θέση εντός περιοχής μετά από γύρισμα του Μαραβέλα από δεξιά.
Διαιτητές: Η. Αλεξέας, Ι. Γιαννέτσος, Χ. Τσοπανάκης
Κάρτες: 76΄ Μπιζίμης (κίτρινη), 85΄ Μπεγέτης (απευθείας κόκκινη)
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Τάσος Χατζηαγγελής): Σκαλαίος, Σταματελόπουλος (92΄ λ. τρ. Δημόπουλος), Στ. Γαβράς, Μπιζίμης, Αρβανίτης, Παυλέας, Μανωλόπουλος, Μανιάτης (95΄ λ. τρ. Στασινόπουλος), Κουλουράς, Μερκούρης (85΄ λ. τρ. Χ. Εμμανουήλ), Μπεγέτης
ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ (Βασίλης Δουρούμης): Κατσαρέας, Μαραβέλας, Παντσιώτης, R. Seferasi, Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Γ. Μουλιάτος, Ηλιόπουλος, Δωδέκατος (70΄ Βασιλόπουλος), A. Seferasi (81΄ Ν. Μουλιάτος), Χαρμπίλας