Αποβολές, διακοπή και νίκη παραμονής ο Ολυμπιακός (pics)

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ένταση και βασικό χαρακτηριστικό τις 2 αποβολές παικτών του Μιλτιάδη ο Ολυμπιακός Καλαμάτας πήρε τελικά την νίκη με σκορ 2-0 εκμεταλλευόμενος ιδανικά τα αριθμητικό του πλεονέκτημα και κατέκτησε τους 3 βαθμούς, πλησιάζοντας ακόμη πιο κοντά προς τον βασικό στόχο της παραμονής.
Η αποβολή του Μάριο Μπαρτσελό στο 41΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Γ. Μπάλλα, οι έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων και η 15λεπτη διακοπή που ακολούθησε και που ανάμεσα σε άλλα περιελάμβανε την απόσυρση του διαιτητικού τρίο στα αποδυτήρια για 10 λεπτά, ήταν ουσιαστικά το σημείο αναφοράς του 1ου ημιχρόνου.
Ήταν ένα πολύ κακό χρονικό διάστημα, με ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από τις δυο εστίες.
Από την στιγμή της αποβολής του Ουρουγουανού επιθετικού οι ισορροπίες άλλαξαν και τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους «ερυθρόλευκους».
Στο 47΄ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαδέα που αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Μαρούδα επιδίωξε να τελειώσει τη φάση από πλάγια θέση, δίνοντας την ευκαιρία στον Καλογήρου να απομακρύνει σε κόρνερ.
Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 55΄ οι ισορροπίες άλλαξαν ακόμη περισσότερο, καθώς ο Παναγιώτης Σταματόπουλος που είχε αντικρύσει την κίτρινη κατά την διάρκεια των διαμαρτυριών των φιλοξενούμενων στο 1ο μέρος έκανε δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Αλεξανδρόπουλο και ο κ. Νικολόπουλος του έδειξε σωστά την κίτρινη που ήταν 2η.
Ο «γόρδιος δεσμός» λύθηκε στο 64΄ με τον Αλεξανδρόπουλο να νικά από κοντά και με ψηλοκρεμαστό πλασέ τον Καλογήρου, βάζοντας τον Ολυμπιακό σε πορεία νίκης.
Ακολούθησε μεγάλη ευκαιρία στο 69΄ με τον Τζίφα που σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μιλτιάδη, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 70΄ με τον νεοεισελθόντα Ανδρεάκο που εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την ασίστ του εξαιρετικού Κλέαρχου Αλεξανδρόπουλου.
● Διαιτητής: Η. Νικολόπουλος, Ι. Γιαννέτσος, Η. Τσουλάκος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λάκης Σπάλλας): Λυμπερόπουλος, Μαρούδας, Στ. Μπάλλας (63΄ Ανδρεάκος), Πολυμενέας, Γ. Μπάλλας, Αργάνης, Παπαδέας Τσαναλίας, Θεοδωρόπουλος (75΄ Μαγουλιανίτης), Αλεξανδρόπουλος, Αναγνωστόπουλος (46΄ Τζίφας)
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ (Κώστας Λαμπρόπουλος): Καλογήρου, Φάραντος, Φ. Μπάλλας, Αναστασόπουλος (80΄ Παντελής), Ζώτος, Δημόπουλος, Κούτρης (88΄ Παναγιωτόπουλος), Λακριντής, Μπαρσελό, Καραμπότσος (61΄ Διαμαντόπουλος), Σταματόπουλος