Πανθουριακός- Μεσσηνιακός 1-1: Χρυσό βαθμό στο 90΄με Χρ. Εμμανουήλ! (pics)

«Χρυσό» όσο και ανέλπιστο βαθμό, σύμφωνα με την εξέλιξη του ματς, απέσπασε ο Μεσσηνιακός απ' τον Πανθουριακό στον Κορδία για την 19η αγωνιστική της Α’ τοπικής, με γκολ που σημείωσε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Χρήστος Εμμανουήλ!

Ο 32χρονος άσος, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή 20 λεπτά νωρίτερα, έφερε το ματς στα ίσα με άπιαστη κεφαλιά ισοφαρίζοντας το γκολ που είχε σημειώσει ο Αντώνης Κωνσταντόπουλος επίσης με κεφαλιά στο 60’, χαρίζοντας έτσι έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην ομάδα του Τάσου Χατζηαγγελή.

Ο Πανθουριακός έπεσε θύμα του άγραφου νόμου του ποδοσφαίρου καθώς είχε την καθολική υπεροχή και δημιούργησε πλήθος ευκαιριών για περισσότερα γκολ αλλά τελικά πλήρωσε την έλλειψη αποτελεσματικότητας.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον σκόρερ Κωνσταντόπουλο ο οποίος έκοβε και… έραβε στον άξονα, όπως και τον Πλατάκη ο οποίος σε ελεύθερο ρόλο όργωσε το γήπεδο, ήταν πανταχού παρών και δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα στην άμυνα του Μεσσηνιακού.

Από την άλλη, ο Μεσσηνιακός έδειξε πως δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και θα πρέπει να διαφοροποιήσει το παιχνίδι του ειδάλλως το μέλλον διαγράφεται ζοφερό. Οι πράσινοι φανέρωσαν χτυπητές αδυναμίες στο δημιουργικό κομμάτι έχοντας μόνο τον Νίκο Εμμανουήλ να προσπαθεί να συμμαζέψει την κατάσταση αλλά αυτό δεν αρκούσε. Η ανάπτυξη γινόταν κυρίως από δεξιά με τους Σταματελόπουλο και Δημόπουλο αλλά ήταν ελάχιστες οι φορές που οι πράσινοι πάτησαν την περιοχή της Θουρίας με καλές προϋποθέσεις.

Η ομάδα του Αργυρόπουλου έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις της και απείλησε στο 7΄και το 15΄με σουτ των Πλατάκη και Καράμπελα ενώ στο 25΄σε φάουλ του Σεφεράσι από αριστερά ήταν σειρά του Κωνσταντόπουλου να φτάσει κοντά στο γκολ όταν πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε.

Ο Μεσσηνιακός είχε την πρώτη και μοναδική του καλή στιγμή στο πρώτο μέρος στο 30’όταν ο Κριτσωτάκης σούταρε ψηλά άουτ από το ύψος της περιοχής,
Το ημίχρονο έκλεισε με μια ακόμη καλή στιγμή γα τον Πανθουριακό όταν ο Πλατάκης έκανε επέλαση από δεξιά έβγαλε παράλληλη στον Χαρμπίλα που ερχόταν από πίσω αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανθουριακός αύξησε την πίεση και ο Μεσσηνιακός περιορίστηκε στο μισό γήπεδο. Στο 47΄ωραία προσπάθεια και σουτ του Πλατάκη η μπάλα πέρασε άουτ, στο 53΄ο Σεφεράσι βγήκε τετ-α-τετ με τον Σκαλαίο για να αποκρούσει ο γκολκήπερ του Μεσσηνιακού ενώ η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε τελικά στο 60’. Ο Χαρμπίλας εκτέλεσε κόρνερ ο Κωνσταντόπουλος σηκώθηκε ψηλότερα απ΄ όλους και σκόραρε εναντίον της πρώην του ομάδας για το 1-0.

Ο ρυθμός το αγώνα στην συνέχεια έπεσε, ο Τάσος Χατζηαγγελής ανακάτεψε την τράπουλα ρίχνοντας στην μάχη Πετρόγιαννη, Μπούρδο και Εμμανουήλ αλλά η εικόνα δεν διαφοροοοιήθηκε. Ο Πανθουριακός διατήρησε την κατοχή αλλά πλέον με λιγότερη ορμή στην επίθεση αφού ο κινητήριος μοχλός, Πλατάκης άρχισε να κουράζεται. Τελικά, στο 90’ ήρθε η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους. Ο Άρης Σταματελόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, ο Χρήστος Εμμανουήλ πετάχτηκε και έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα σε σημείο που δεν ήταν δυνατό να αντιδράσει ο Ανδρέου και έγραψε το 1-1.

ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Ανδρέου, Παντσιώτης, Μαράβαλας, Πιχιγιόνι, Κωνσταντόπουλος (71’ Σεφεράσι Β.), Καράμπελας, Ζάκκας (84΄ Β. Βασιλόπουλος), Ηλιόπουλος, Σεφεράσι Αλμπερτ, Πλατάκης, Χαρμπίλας (79’ Χαραλαμπόπουλος).
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ: Σκαλαίος, Σταματελόπουλος, Αρβανίτης (64΄Μπούρδος), Κουλουράς, Παυλέας, Παπανικολόπουλος, Μανωλόπουλος, Κριτσωτάκης, Μερκούρης (72’ Εμμανουήλ Χρ.), Εμμανουήλ Νικ., Δημόπουλος (56’ Πετρόγιαννης)