Σπερχογεία- Εθνικός Μελ. 0-1: «Επαγγελματική» νίκη με Πανταζή (pics)

Ένα 20λεπτο καλής απόδοσης ήταν αρκετό ώστε ο Εθνικός Μελιγαλά να φτάσει σε μία «επαγγελματική» νίκη με 0-1 (82’ Πανταζής), μέσα στη Σπερχογεία και να διευρύνει το αήττητο σερί του στα δέκα ματς αφήνοντας τους γηπεδούχους να αγωνιούν για το μέλλον καθώς τα περιθώρια έχουν αρχίσει να στενεύουν επικίνδυνα.

Οι παίκτες της Σπερχογείας αδίκησαν τους εαυτούς τους καθώς πέρα από τον κυριαρχία και τη κατοχή μπάλας που είχαν στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα έχασαν κλασικές ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ ενώ μετά το 0-1 δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και στο πρώτο 10λεπτο είχαν ήδη τρεις τελικές αλλά στη συνέχεια «κάθισαν» και παρά τις εσωτερικές αλλαγές του Κώστα Κλάδη δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο. Από την άλλη, η Σπερχογεία ξεκίνησε μουδιασμένα το ματς αλλά σιγά-σιγά άρχισε να παίρνει τα πάνω της, ωστόσο υστέρησε σημαντικά στην τελική προσπάθεια.

Ο Εθνικός Μελιγαλά ξεκίνησε δυνατά και ο Φωτιάδης στο 3’ και στο 6’ είχε δύο καλές στιγμές για να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στη πρώτη περίπτωση πήρε την μπάλα μετά από ωραία κάθετη του Πανταζή, βγήκε μόνος απέναντι από τον Γιακουμή αλλά ο τερματοφύλακας της Σπερχογείας απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα βρέθηκε μόνος του πλάγια αριστερά αλλά απέτυχε να πλασάρει σωστά στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
Στο 8’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέα ευκαιρία όταν μετά από σέντρα του Πανταζή ο Μουρούσιας έπιασε ωραίο σουτ αλλά έδιωξε σε κόρνερ και πάλι ο Γιακουμής.

Η ανάπτυξη των φιλοξενούμενων γινόταν από αριστερά με τους Πανταζή και Φωτιάδη να απειλούν ενώ και η Σπερχογεία εκδηλώνει τις επιθέσεις από την αριστερή πλευρά με Δωδέκατο, Δικαίο και Δημητρίου ενώ μετά το δεκαπεντάλεπτο ο Γεωργαντάς ανέλαβε πιο ενεργό ρόλο στο χώρο του κέντρου και μοίρασε το παιχνίδι και δεξιά.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 14’ όταν μετά από σέντρα του Παπανικολάου ο Χριστόπουλος έπιασε απευθείας το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ ενώ στο 17’ ο Χριστόπουλος και πάλι πλάσαρε και ενώ ο Ξανθάκης είχε εξουδετερωθεί, ο Γιωργόπουλος έβγαλε την μπάλα πριν περάσει γραμμή του τέρματος.

Στο 23’ ο Γεωργαντάς απείλησε και πάλι με σουτ ενώ στο 26’ ο Αργύρης Δικαίος εκτελώντας ένα φάουλ από δεξιά μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ξανθάκη που φάνηκε να αιφνιδιάζεται ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μία ακόμη ευκαιρία για την ομάδα του Γιώργου Καλόμαλου όταν Αργύρης Δικαίος στο 43’ έπιασε συρτό σουτ από καλή θέση για να περάσει η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Ξανθάκη.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έχασαν τη μεγαλύτερη τους ευκαιρία στο παιχνίδι όταν Χριστόπουλος, Δημητρίου άλλαξαν ιδανικά δύο φορές την μπάλα, ο πρώτος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά προς γενική απογοήτευση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ!

Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και την πρωτοβουλία και στο 58’ απείλησαν με προσπάθεια και σουτ του Πανταζή που έβγαλε ο Γιακουμής. Στο 65’ ο Φωτιάδης βγήκε τετ-α-τετ αλλά έβγαλε και πάλι ο Γιακουμής αλλά η τρίτη και… φαρμακερή φάση ήρθε στο 82’ όταν ο Μουρούσιας έκανε ωραία κάθετη στον Πανταζή που μπήκε και πλάσαρε τον νεαρό γκολκίπερ του Σπερχογείας ο οποίος βρήκε λίγο τη μπάλα αλλά δεν μπόρεσε αποσοβήσει το μοιραίο για την ομάδα του και έτσι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ (0-1).

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βγήκαν μαζικά στην επίθεση, προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως με σέντρες αλλά η άμυνα του Εθνικού Μελιγαλά κράτησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Λάμια.

Σπερχογεία: Γιακουμής, Κουμούτσος (74’ Μαλλικούρτης), Δωδέκατος, Σβερκούνος, Φιλάι, Ζουμπόπουλος (71’ Ντέρτζια), Παπανικολόπουλος, Γεωργαντάς, Χριστόπουλος, Δικαίος, Δημητρίου (88’ Καραχάλιος)

Εθνικός Μελιγαλά: Ξανθάκης, Θανόπουλος, Μακρυνιώτης, Κανελλόπουλος, Πανταζής, Φωτιάδης (84’ Λάγιος), Μουστάκας, Κανελλόπουλος, Καραγιάννης, Μουρούσιας (92’ Σαραντόπουλος), Γεωργόπουλος.