Μερκούρης... λαμπρός τον οδηγεί, ήρωας ο Τσούλος!

Ο Πανταζής έβαλε... δύσκολα στον Μεσσηνιακό ΓΣ, όμως οι «πράσινοι» με τον Μερκούρη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του επικράτησαν με 3-2 του Εθνικού Μελιγαλά. Ήρωας στο «Βασίλης Μαλαφέκας» ο Τσούλος!

Στο «Σταύρος Παπαδόπουλος» ο Πανταζής έβαλε... δύσκολα στον Μεσσηνιακό ΓΣ, όμως οι «πράσινοι» με τον Μερκούρη να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του επικράτησαν με 3-2 του Εθνικού Μελιγαλά.

Πέναλτι ζήτησε ο Εθνικός Μελιγαλά στο 32', σε ανατροπή του Γεωργόπουλου από τον Σκαλαίο, αντίθετη όμως άποψη είχε ο κ. Νίκας.

Στο 34' ο Πανταζής με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Μεσσηνιακός ΓΣ έφτασε στην ισοφάριση στο 39ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Μερκούρη από τα αριστερά, ο Σταματελόπουλος πλάσαρε πάνω στη κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πανταζής εκμεταλλεύτηκε ωραία κάθετη πάσα του Φωτιάδη και με σουτ νίκησε εκ νέου τον Σκαλαίο. Στο ξεκίνημα της φάσης οι γηπεδούχοι ζήτησαν λανθασμένα οφσάιντ.

O Μεσσηνιακός ΓΣ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισε με τον Μερκούρη στο 59', ο οποίος με ένα ασσύληπτο σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο αριστερό «Γ» της εστίας του ανύμπορου να αντιδράσει Καλλιντέρη. Προηγήθηκε 1-2 με τον Μανωλόπουλο.

Στο 69' ο Μερκούρης με μια ωραία κοφτή τρίπλα «άδειασε» τον Π. Καννελόπουλο και με σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία του Καλλιντέρη, χαρίζοντας στον Μεσσηνιακό ΓΣ τη νίκη-πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ερασιεχνών, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του «ζευγαριού» Τσικλητήρας Πύλου - Αναγέννηση Παραλίας.

Μεσσηνιακός ΓΣ (Τάσος Χατζηαγγελής): Σκαλαίος, Σταματελόπουλος, Πετρόγιαννης, Αρβανίτης (46' λ. τρ. Παυλέας), Γαβράς, Κουκούτσης (81' λ. τρ. Δημόπουλος), Κουλουράς, Μερκούρης, Ν. Εμμανουήλ, Χρ. Εμμανουήλ (46' Μανωλόπουλος), Μπεγέτης.

Εθνικός Μελιγαλά (Γιώργος Καλόμαλος): Καλλιντέρης, Παπαδόπουλος (44' λ. τρ. Π. Κανελλόπουλος), Θανόπουλος, Μπαστακός, Καρατζούλιας, Φωτιάδης (75' Σαραντόπουλος), Γεωργόπουλος (75' Σαραντόπουλος), Πανταζής, Καραγιάννης, Μουρούσιας (86' Κ. Καννελόπουλος).

Διαιτητής: Δ. Νίκας Βοηθοί: Π. Σερεμέτης, Χ. Τσοπανάκης

Μετά από ένα χορταστικό σε γκολ και συναρπαστικό σε εξέλιξη ματς στο«Βασίλης Μαλαφέκας», με έξι γκολ, δοκάρια και αποβολές, ο ΑΟ Σπερχογείας πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ερασιτεχνών με 3-0 στα πέναλτι, καθώς κανονικός αγώνας και παράταση έληξαν ισόπαλοι (1-1, 3-3).

Ήρωας στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι για τους «Ταύρους» αποδείχθηκε ο Βαγγέλης Τσούλος, που έπιασε τρία (!) πέναλτι στην σειρά και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση στα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του «ζευγαριού» Καλαμάτα - ΑΟ Διαβολιτσίου.

Στο 14' ο Ηλιόπουλος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στο 75' ο Γεωργαντάς εκτέλεσε μακρινό φάουλ και ο Γκούνης στην προσπάθεια να απομακρύνει, έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ανοίγοντας το σκορ για τον ΑΟ Σπερχογείας.

Η απάντηση των παικτών του ΑΣ Ανδρούσης, πάντως, ήταν σχεδόν άμεση, καθώς τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε το πέναλτι της ισοαφάρισης. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Ζάκκας από τον Β. Ν. Κουρέα, με τον Πατσιώτη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλενει την μπάλα από την μία γωνία και τον Τσούλο από την άλλη, για το 1-1.

Στο 89' ο Βλαχόπουλος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ προσπάθησε να νικήσει τον Τσούλο, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις ο ΑΣ Ανδρούσης έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Μουλαβασίλη με δεύτερη κίτρινη για χέρι.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Καρβούνη τίποτα δεν άλλαξε όσον αφορά το σκορ, με αποτέλεσμα το παιχνίδια να οδηγηθεί στην ημίωρη παράταση, εκεί όπου πραγματικά... έσπασαν καρδιές!

Στο 95' ο Πατσιώτης με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ αιφνιδιάσε τον Τσούλο και «έγραψε» το 2-1, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βλαχόπουλος εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο τερματοφύλακας των «Ταύρων» έδιωξε αρχικά και στην εξέλιξη της φάσης ο Γκούνης με κεφαλιά έδωσε... αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, οι οποίοι φάνηκαν να «κλειδώνουν» τη νίκη-πρόκριση.

Φαίνεται όμως πως... λογάριαζαν χωρίς τους ξενοδόχους, Μαλλικούρτη και Γεωργαντά. Στο 101' ο Γεωργαντάς εκτέλεσε φάουλ, ο Κατσίποδας έκανε άστοχη έξοδο και ο Μαλλικούρτης με κεφαλιά μείωσε σε 3-2.

Ένα λεπτό αργότερα ο Δημητρίου έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Γεωργαντάς πλάσαρε, ο Κατσίποδας έδιωξε ασθενώς και στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης «έγραψε» το 3-3 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια από πλευράς ΑΟ Σπερχογείας!

Στο 120' ο Κουμούτσος αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση, με αποτέλεσμα και οι «Ταύροι» να ολοκληρώσουν τον αγώνα με 10 ποδοσφαιριστές.