Πάμισος- Ολυμπιακός Καλ. 2-1: Αφήνει τις γκέλες για τους άλλους

Ο Πάμισος με 2-1 ξεπέρασε με επιτυχία και το εμπόδιο του Ολυμπιακού Καλαμάτας, κάτι που δεν κατάφεραν οι υπόλοιποι μνηστήρες του τίτλου και με την 15η νίκη του σε 18 ματς συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του προς την πρωτιά.

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στο ματς και έχασαν ευκαιρίες απέναντι στον Ολυμπιακό ο οποίος απώλεσε το αήττητο μετά από ένα καταπληκτικό σερί που έτρεξε από τον Νοέμβριο.

Η ομάδα του Αντώνη Μαυρέα ευτύχησε να πάρει το προβάδισμα στην πρώτη της επίθεση στο ματς με τον Τουρλίδα (3’) και κράτησε τα ηνία του αγώνα ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός μετά το αρχικό σοκ άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και τελικά απάντησε με την συμπλήρωση σαράντα λεπτών. Σκόρερ ο Παπαδέας ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ολέθριο λάθος του Μπερερή και κλέβοντας την μπάλα πλάσαρε τον Κωνσταντακόπουλο.

Στο δεύτερο μέρος ο Πάμισος ανέβασε την πίεση, οι ερυθρόλευκοι έδειχναν δυσκολία να προσαρμοστούν στις γηπεδικές συνθήκες και τελικά οι γηπεδούχοι με τέρμα του Σαραντόπουλου (61’) ο οποίος αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή έχοντας μπει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα, πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

Το φιλμ του αγώνα όπως παρουσιάστηκε στην live κάλυψη του ματς από το sport365

3' 1-0 ΓΚΟΛ Ο ΠΑΜΙΣΟΣ: Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με τον Τουρλίδα. Ο Κουρούπης έβγαλε σέντρα απο αριστερά, ο Τσουλάκος έκανε κεφαλιά πάσα στον Τουρλίδα που έκανε εύστοχα το πλασέ για το 1-0
9’ Ο Κουρούπης αφού έπαιξε το 1-2 με τον Τσουλάκο έβγαλε την σέντρα προε τον Γιωργιόπουλο ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Λυμπερόπουλος
12’ Ο Μαρούδας βρήκε τον Παπαδέα μέσα στην περιοχή αλλά ο τελευταίος υπο την πίεση του Μπερερή δεν μπόρεσε να πιάσει το πλάσε όπως θα ήθελε και απέκρουσε ο Κωνσταντακόπουλος
26’ Δυνατό σουτ του Χρήστου Τρίψα έξω από περιοχή έδιωξε με υπερένταση ο Λυμπερόπουλος. Ο Πάμισος έχει την κατοχή της μπάλας και ο Ολυμπιακός προσπαθεί να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις
33’ Φάουλ του ιδιαίτερα δραστήριου Χρ. Τρίψα πέρασε η μπάλα απ΄ όλους και μπλόκαρε ο Λυμπερόπουλος
41' 1-1 ΓΚΟΛ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛ.: Ο Παπαδέας έκλεψε την μπάλα απο τον Μπερερή που στην συγκεκριμένη φάση έπαιξε με την φωτιά και πλάσαρε εύστοχα τον Κωνσταντακόπουλο σημειώνοντας το 1-1
52' Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπικαό. Ο Καρλαύτης έδωσε την θέση του στον Μαγουλιανίτη
55' Πρώτη αλλαγή και για τον Πάμισο με τον Σαραντόπουλο να παίρνει την θέση του Γεωργιόπουλου
56' Σουτ του Τουρλίδα απέκρουσε ο Λυμπερόπουλος, στην επαναφορά ο Τσουλάκος πλάσαρε άουτ. Πιέζουν οι γηπεδούχοι καλά στημένος αμυντικά ο Ολυμπιακός
61' 2-1 ΓΚΟΛ Ο ΠΑΜΙΣΟΣ: Οι γηπεδούχοι παίρνουν και πάλι το προβάδισμα. Ο Κουρούπης έβγαλε στην σέντρα και ο Σαραντόπουλος απο κοντά έκανε το 2-1
63' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Θεοδωρόπουλος στην θέση του Στ. Μπάλα
74' Δεύτερη αλλαγή και για τους γηπεδούχους. Ο Τζενετέας στο ματς στην θέση του Τουρλίδα
77' Νέα ευκαρία για τους γηπεδούχους με τον Σαραντόπουλο να γίνεται κάτοχος της μπαλας μέσα στην περιοχή έπειτα απο σέντρα του Τζανετέας αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο
79' Ωραίο σουτ του Κορομήλα η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτίων του Λυμπερόπουλου. Στο ίδιο λεπτό ο Ολμυπιακός έκανε την 3η του αλλαγή με τον Αναγνωστόπουλο στη θέση του Μαρούδα
88' Τρίτη αλλαγή για τον Πάμισο. Ο Μωράκης στην θέση του Κουρούπη
90' Τέλος στο ματς. Ο Πάμισος επικράτησε με 2-1 και συνεχίζει στην κορυφή ελπίζοντας σε απώλειες αύριο των Κυπαρισσίας, Τσικλητήρα ώστε να διευρύνει τους πέντε πόντους της διαφοράς.

ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ: Κωνσταντακόπουλος, Γιάννης Τρίψας, Κορομηλάς, Μπαλαλάς, Μπερερής, Φιλόπουλος, Γεωργιόπουλος (55' Σαραντόπουλος), Χ. Τρίψας, Τουρλίδας (77' Τζανετέας), Τσουλάκος, Κουρούπης (88’ Μωράκης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Λυμπερόπουλος, Μαρούδας (79' Αναγνωστόπουλος), Στ. Μπάλας (63' Θεοδωρόπουλος), Πολυμενέας, Γ. Μπάλας, Αργάνης, Παπαδέας, Τζίφας, Τσαναλίας, Αλεξανδρόπουλος, Καρλαύτης (52' Μαγουλιανίτης)