Με... φόρα από το 2015!

Όπως έκλεισε το 2015, δηλαδή με νίκη, έτσι ξεκίνησε και το 2016 για τον ΑΟ Φαραί, που επιβλήθηκε με 2-1 του ΑΣ Ανδρούσης στο «Παναγιώτης Μπαχράμης», στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Α' ΕΠΣΜ.
Για την ομάδα του Νίκου Γεωργακλή που «πέταξε» στην 7η θέση, η συγκεκριμένη ήταν 6η νίκη σε 16 αγώνες και έφτασε έτσι τους 22 βαθμούς, κάνοντας σημαντικό βήμα... παραμονής.
Στο 16' ο Πέτση με φοβερό σουτ από μακρινή απόσταση νίκησε τον Κατσίποδα που εκτινάχθηκε στην αριστερή του γωνία για το 1-0.
Στο 58' ο Μουλιάτος πέρασε στην θέση του Αντωνόπουλου και δώδεκα λεπτά αργότερα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο ντεμπούτο του με τα «κόκκινα»,... κλειδώνοντας παράλληλα το τρίποντο για τους γηπεδούχους.
Πιο συγκεκριμένα, ο Πέτση έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Γκάι πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο πρώην επιθετικός του ΑΣ Πανθουριακού εκμεταλλευόμενος κατά τον καλύτερο τρόπο την ασυνεννοησία μεταξύ Γκούνη-Κατσίποδα, σκόραρε εξ επαφής με νέα κεφαλιά.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Καπακλή πάνω στον Κρεμύδα και μετέτρεψε σε γκολ ο Κάλλας.

ΑΟ ΦΑΡΑΙ (Νίκος Γεωργακλής): Μάρης, Καπακλής, Μαυροειδάκος, Αντωνόπουλος (58' Μουλιάτος), Καντζιλιέρης, Γκάι, Σεριάτος (85' Μάραντος), Παχής, Πέτση, Σπανός (69' Χανδρινός), Τσέρτος.
ΑΣ ΑΝΔΡΟΥΣΗΣ (Σπύρος Τσίκινης): Κατσίποδας, Κρεμύδας, Γκούνης, Γεωργιόπουλος, Τσώνης (58' Θεοδοσόπουλος), Μπαλόπουλος, Βοσνάκης (73' Τσέλα), Ηλιόπουλος, Πατσιώτης (83' Ιεμεράσι), Μαραγκούλιας, Κάλλας.
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Π. Σερεμέτης, Β. Βρυώνης, Ε. Παναγιωτόπουλος