Ο Ολυμπιακός άλωσε τα Αρφαρά (1-3)- [pics]

Στο ξεκίνημα των αγωνιστών υποχρεώσεων για την καινούργια χρονιά ο Ολυμπιακός Καλαμάτας έδειξε πως είναι η πιο «καυτή» ίσως ομάδα στο πρωτάθλημα αυτή την περίοδο καθώς πέρασε σαν σίφουνας και από τα Αρφαρά επικρατώντας 1-3 του τοπικού Αστέρα.
Η ομάδα του Λάκη Σπάλα παραμένει αήττητη από τις αρχές Νοεμβρίου διάστημα στο οποίο μετρά πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες, αποτελέσματα που την έχουν φέρει στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος.

Το νέο τρίποντο μάλιστα για τους ερυθρόλευκους ήρθε χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης καθώς το παιχνίδι ήταν από μέτριο έως κακό μέχρι το 60’. Και δύο ομάδες ξεκίνησαν με σχηματισμό 4-2-3-1 με τους μεν γηπεδούχους να αναπτύσσονται σχεδόν μόνιμα από την αριστερή πλευρά με τους Φέστα και Μπούρα ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός έκανε παιχνίδι κυρίως από την δεξιά πλευρά με τον Αλεξανδρόπουλο. Τόσο όμως ο Θεοδωρόπουλος από πλευράς ερυθρολεύκων όσο και Καρύδης που έπαιξε στην κορυφή για την ομάδα των Αρφαρών ήταν αρκετά απομονωμένοι και έτσι οι δύο ομάδες απειλούσαν κυρίως με σέντρες και βαθιές μπαλιές.

Τα Αρφαρά είχαν δυο καλές στιγμές στο ξεκίνημα (κεφαλιά ο Μπούρας στο 1’, έβγαλε ωραία ο Λυμπερόπουλος και σουτ μέσα από την περιοχή του Καρύδη στο 12’ έβαλε την κόντρα ο Αργάνης), ενώ ο Ολυμπιακός είχε απειλήσει ενδιάμεσα όταν σε σέντρα του Αλεξανδρόπουλου στο 6’ ο Μαρούδας έπιασε κεφαλιά άουτ από καλή θέση.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 37’ όταν μετά από κόρνερ του Αλεξανδρόπουλου ο Αργάνης σηκώθηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας των Αρφαρών και με δυνατή κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Κατσαρέα που βρήκε τη μπάλα αλλά δεν μπορούσα να τη διώξει (0-1).
Η απάντηση ωστόσο των γηπεδούχων ήταν άμεση και τέσσερα λεπτά αργότερα κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια όταν μετά από σέντρα του Μπούρα ο Καρύδης βρέθηκε μόνος του και επίσης με καφαλιά νίκησε τον Λυμπερόπουλο (1-1 στο 41’).

Οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα ισόπαλες 1-1 και με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Λάκης Σπάλας έκανε την πρώτη του κίνηση. Έριξε στην μάχη τον Παπαδέα αντί του Θεοδωροπούλου και πέρασε στην κορυφή ο Μάριος Μαρούδας. Ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στο γήπεδο απέκτησε τον έλεγχο του κέντρου αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις και έτσι ο Σπάλας με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έκλεισε τις αλλαγές του βάζοντας τον Τζίφα αντί του Τσαναλία και τον Καρλαύτη στην θέση του Μαγουλιανίτη.

Η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε και οι ερυθρόλευκοι πήραν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έκλεισαν τα Αρφαρά στα καρέ τους και άρχισαν να πιέζουν ασφυκτικά. Τελικά, η υπεροχή τους απέδωσε καρπούς στο 69’ όταν σε σέντρα του Αναγνωστόπουλου ο ακατάβλητος Αλεξανδρόπουλος έπιασε κεραυνό από το ύψος της μικρής περιοχής και δεξιά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Κατσαρέα (1-2). Μετά το νέο προβάδισμα ο Ολυμπιακός απελευθερώθηκε, οι γηπεδούχοι άρχισαν να αγχώνονται και αναζητούσαν με ανορθόδοξο τρόπο να απειλήσουν αφού οι μακρυνές μπαλιές ήταν βούτηρο στο ψωμί των Αργάνη, Μπάλλα.

Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι ήταν αυτοί που έφτασαν τελικά στο γκολ όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα γηπεδούχων η μπάλα έφτασε στον Πολυμενέα που με «ξερό» σουτ έγραψε το 1-3. (92’)  κλειδώνοντας τη νίκη για την Καλαματιανή ομάδα
Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Πλακογιάννη ο οποίος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Χαραλαμπόπουλο, Ζέλλο, Φέστα.

ΑΡΦΑΡΑ: Κατσαρέας, Καπόγλης Π., Μπούρας, Φέστας Σ., Χαραλαμπόπουλος Παν., Ζέλλος, Καρύδης, Τσιλίκος, Καπόγλης Η., Γιαννακόπουλος, Φέστας Κ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λυμπερόπουλος, Μαρούδας, Μπάλλας Σ., Πολυμενέας, Μπάλλας Γ., Αργάνης, Μαγουλιανίτης (61’ Καρλαύτης), Τσαναλίας (58’ Τζίφας), Θοεδωρόπουλος (46’ Παπαδέας), Αλεξανδρόπουλος, Αναγωνστόπουλος