Δώριο "ζωντανό"... Απόλλωνας στην "εντατική" (pics)

Το Δώριο είναι ζωντανό και το απέδειξε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, καθώς μετά την μεγάλη εντός έδρας νίκη επί του Τέλου Άγρα, επικράτησε και στην Καλαμάτα του Απόλλωνα με σκορ 1-0 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίνο Βασιλόπουλο, ανοίγοντας σημαντικά την απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη, εκεί όπου παραμένει σταθερά ο κακός Απόλλωνας.
Σε ένα μετριότατο ποιοτικά παιχνίδι, το Δώριο έβγαλε πάθος, ήταν καλά στημένο και χτύπησε σε ένα σημείο που ήταν δύσκολο για τους γηπεδούχους να αντιδράσουν.
Τα ξέφρενα πανηγύρια της ομάδας του Γιάννη Αντωνόπουλου μετά την ολοκλήρωση του αγώνα ήρθαν απόλυτα λογικά, φανερώνοντας το κλίμα αλλά και την επιθυμία του Δωρίου να φτάσει και φέτος στην παραμονή.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με το Δώριο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 9΄ όταν ο Γεωργακόπουλος εξ’ επαφής νικήθηκε από τον Στέλιο Κουτίβα που κράτησε το 0.
Ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες στο 37΄ με τον Π. Πανταζή να σημαδεύει από πλάγια θέση και αριστερά το οριζόντιο δοκάρι του Δήμα.
Στους ίδιους ρυθμούς και η επανάληψη με το Δώριο να κρατά εύκολα το 0 και να χτυπά «καμπανάκι» κινδύνου στο 70΄ όταν ο Ψωρομύτης, τελείως αμαρκάριστος από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα με καρφωτή κεφαλιά να «γλύψει» το δεξί δοκάρι του Κουτίβα.
Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 75΄ ο Βασιλόπουλος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Στην κόντρα ο Ξυδιάς έβγαλε κάθετη πάσα για τον Βασιλόπουλο που με ψύχραιμο πλασέ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κουτίβα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της αναμέτρησης που μοίρασε χαμόγελα στους φιλοξενούμενους και βαθύ προβληματισμό στους γηπεδούχους.
Εξαιρετική η διαιτησία του Γιώγου Μπλάνα, στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκαν και οι βοηθοί του Παναγιωτόπουλος – Γιαννακλής.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Γιώργος Γρηγορόπουλος): Κουτίβας, Μιγκάκης, Κουπούζος (76΄ Παυλάκος), Δ. Πανταζής, Σ. Τσουλάκος (83΄ Λάζαρης), Κλουβάτος, Μάλαμας Σκιάς, Ροβολής (58΄ Μπακλαβάς), Π. Πανταζής, Δ. Τσουλάκος
ΔΩΡΙΟ (Γιάννης Αντωνόπουλος): Δήμας, Γεωργιόπουλος, Γκιάτα, Γκότσης, Αλεξόπουλος, Λιόγας (55΄ Ψωρομύτης), Ξυδιάς (90΄ Λόντος), Βασιλόπουλος, Παπαδόγιαννης, Μωράκης, Γεωργακόπουλος