Ισοπαλία με φωνές στα Αρφαρά (pics)

Ο Mεσσηνιακός ήθελε τη νίκη, η Ανδρούσα πρωτίστως να μην χάσει και τελικά οι δυο τους συμβιβάστηκαν στο ισόπαλο 1-1 στο ματς που έγινε στο ουδέτερο γήπεδο των Αρφαρών για τη 13η αγωνιστική πρωταθλήματος Α’ τοπικής.
Οι «πράσινοι» -τυπικά γηπεδούχοι στο παιχνίδι- πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις για το τρίποντο καθώς τα περιθώρια έχουν αρχίσει και στενεύουν πλέον για αυτούς αλλά όλα τους πήγαν στραβά. Αρχικά υποχρεώθηκαν να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο για περισσότερο από ένα ημίχρονο (αποβλήθηκε από τον Μπλάνα με δυο κίτρινες στην ίδια φάση ο Κουλουράς) ενώ το γκολ με το οποίο η Ανδρούσα πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι ήταν αυτογκόλ του Αρβανίτη.
Τελικά, ο Εμμανουήλ ήταν αυτός που έφερε το ματς στα ίσα ισοφαρίζοντας στο 87’ με το ματς να έχει πάρει δραματική τροπή στο τελευταίο τέταρτο και να ολοκληρώνεται με τις φωνές του Τάσου Χατζηαγγελή και των φίλων του Μεσσηνιακού που βρέθηκαν στα Αρφαρά εναντίον του διαιτητή Γιώργου Μπλάνα.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με 4-2-3-1 θέλοντας πρωταρχικά να διασφαλίσουν τα μετόπισθεν και στη συνέχεια να ψάξουν το γκολ. Ο Τάσος Χατζηαγγελής παρέταξε στην άμυνα και από αριστερά προς τα δεξιά τους Αρβανίτη, Πετρόγιαννη, Μπιζίμη, Σταματελόπουλο, μπροστά τους ξεκίνησαν οι Παυλέας, Δημόπουλος, ο Εμμανουήλ σε ρόλο οργανωτή, δεξιά ο Κουλουράς, αριστερά ο Μερκούρης και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπεγέτης.
Από την άλλη, ο Σπύρος Τσίκινης ξεκίνησε στην άμυνα τους  Φαράντο (αριστερά), Κρεμμύδα, Γκούνη στόπερ και Καλογερόπουλο δεξιά, αμυντικά χαφ έπαιξαν οι Γεωργιόπουλος, Μπαλόπουλος, τριάδα στο κέντρο οι Μαραγκούλιας (αριστερά), Ηλιόπουλος και Βοσνάκης και φουνταριστός ξεκίνησε ο Ζάκκας.
Ο Μεσσηνιακός είχε από τα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει. Εκδήλωνε τις επιθέσεις κυρίως από τα αριστερά με τους Μερκούρη και Δημόπουλο αλλά η μπάλα δεν έφτανε εύκολα στον Μπεγέτη που είχε κολλημένο πάνω του τον Γκούνη. Η Ανδρούσα έβγαινε στην επίθεση κυρίως από τα δεξιά με τον Ζάκκα και τον Ηλιόπουλο αλλά ελάχιστες φορές κατάφερε να πατήσει περιοχή και να απειλήσει ουσιαστικά τον Σκαλαίο.
Η πρώτη φάση ανήκε στον Μεσσηνιακό στο 11’ όταν ο Εμμανουήλ εκτέλεσε φάουλ, ο Πετρόγιαννης πήρε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε ο Κατσίποδας ενώ η Ανδρούσα απάντησε στο 22’όταν σε σέντρα σουτ του Ζάκκα η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 34’ ο Μερκούρης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά τελευταία στιγμή έπεσε στα πόδια του και τον ανέκοψε ο Γεωργιόπουλος. Ο Μεσσηνιακός συνέχισε να βρίσκεται στην επίθεση και στο 42΄ευθύβολο σουτ του Εμμανουήλ πέρασε μόλις άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι αριθμητικές ισορροπίες του ματς άλλαξαν. Σε μια ανύποπτη φάση στον χώρο του κέντρου ο διαιτητής Μπλάνας έδειξε την κίτρινη κάρτα στον Κουλουρά και αμέσως μετά την κόκκινη, και τις δυο για διαμαρτυρία, όπως ανέφερε στο φ.α.
Η Ανδρούσα ξεκίνησε το β΄ μέρος με τον Κάλλα να μπαίνει στο ματς και να παίρνει θέση στην κορυφή της επίθεσης αλλά επί ουσίας δεν άλλαξε τίποτε και παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα οι φιλοξενούμενοι δεν πήραν περισσότερο χώρο στο γήπεδο. Απείλησαν κυρίως με τα στημένα όπως συνέβη στο 60’ με κεφαλιά του Μπαλόπουλου μετά από ωραίο εκτελεσμένο φάουλ του Μαραγκούλια ενώ από την άλλη οι πράσινοι συνέχιζαν να έχουν την κατοχή αλλά έφταναν πιο δύσκολα στην περιοχή του Κατσίποδα. Στο 66’ ο Μπεγέτης δέχτηκε ωραία κάθετη μέσα στην περιοχή, επιχείρησε να ντριμπλάρει τον Κατσίποδα ο οποίος επιχειρούσε έξοδο και έπεσε στο χόρτο. Ο διαιτητής Μπλάνας δεν ξεγελάστηκε και του έδειξε σωστά την κίτρινη κάρτα για θέατρο. Στο 72’ ο Μεσσηνιακός απείλησε και πάλι με τον Πετρόγιαννη (κεφαλιά μόλις άουτ σε φάουλ του Εμμανουήλ) αλλά η Ανδρούσα ήταν αυτή που πήρε τελικά κεφάλι στο σκορ πέντε λεπτά αργότερα. Ο Μπαλόπουλος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Αρβανίτης στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σκαλαίου (77’).
Το γκολ δεν αποθάρρυνε τον Μεσσηνιακό ο οποίος άρχισε να αναζητά πιο επίμονα το γκολ. Τελικά, οι προσπάθειες δικαιώθηκαν στο 87’ όταν ο Αρβανίτης έκανε ωραία ενέργεια από αριστερά, έβγαλε την μπάλα στον Μπεγέτη ο οποίος με τη σειρά του είδε τον επερχόμενο Εμμανουήλ, του πέρασε την μπάλα και ο τελευταίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Κατσίποδα. Στα λεπτά που απέμειναν δεν σημειώθηκε άλλη αξιόλογη φάση και η λήξη του ματς βρήκε τον Τάσο Χατζηαγγελή και τους ανθρώπους του Μεσσηνιακού να εκφράζουν σε έντονο τρόπο τα παράπονά τους στον διαιτητή Μπλάνα.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Τάσος Χατζηαγγελής): Σκαλαίος, Σταματελόπουλος, Αρβανίτης, Μπιζίμης, Πετρόγιαννης, Παυλέας, Δημόπουλος (55′ Παπανικολόπουλος), Κουλουράς, Μπεγέτης, Ν.Εμμανουήλ, Μερκούρης (84′ Γαβράς)
ΑΝΔΡΟΥΣΑ (Σπύρος Τσίκινης): Κατσίποδας, Κρεμμύδας, Γκούνης, Γεωργιόπουλος, Ζάκκας, Μπαλόπουλος, Βοσνάκης (46’ Κάλλας), Ηλιόπουλος, Καλογερόπουλος, Μαραγκούλιας (71′ Θεοδοσόπουλος), Φαράντος