Πραγματικό ντέρμπι στην Κυπαρισσία (pics)

Πραγματικό ντέρμπι διεξήχθη στην Κυπαρισσία ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Τσικλητήρα Πύλου!
Δυο από τα φαβορί για την πρώτη θέση της Α΄ τοπικής συγκρούστηκαν σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που διεξήχθη σε αθλητικά πλαίσια με πολλή ένταση, 4 τέρματα, 2 αποβολές και μεγάλο ενθουσιασμό από τον πολυάριθμο κόσμο που παρευρέθη στις κερκίδες.
Στο 25ο περίπου λεπτό ο Ν. Παπαγεωργίου κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο από τον Αργυρόπουλο, με τον ρέφερι Αλεξέα να δίνει την εσχάτη των ποινών δίχως διαμαρτυρίες από τον πάγκο της Κυπαρισσίας.
Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Τσάτσος ο οποίος νικήθηκε από τον Αντων΄όπουλο, όμως στην επαναφορά ο Δούνιας σκόραρε για το 1-0,
Στο 30΄ ο Καμποσιώρης έφερε το παιχνίδι στα ίσια με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Παπαγεωργίου, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 65΄ οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Παπαγεωργίου να σκοράρει έπειτα από φάουλ του Μιλοσέσκι και σύγχυση στην περιοχή του Τσικλητήρα.
Στο 70΄ η Κυπαρισσία έχασε πολύ καλή στιγμή όταν ο Παπαγεωργίου εκμεταλλεύτηκε το «τσαφ» του Μίντζηρα και προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά από πολύ πλάγια, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν.
Στο 72΄ οι φιλοξενούμενοι έμεναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νάτση με 2η κίτρινη κάρτα και παρ΄ ότι με παίκτη λιγότερο, ο Τσικλητήρας ήταν αυτός που βγήκε μπροστά για την ισοφάριση!
Αυτή ήρθε στο 83΄ με τον «συνήθη ύποπτο» Μπίζο να σκοράρει λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο! Οι Δούνιας – Μικελάτος συνδυάστηκαν ωραία και ο πρώτος έκανε την σέντρα, με τον Μπίζο να σκοράρει από κοντά για το 2-2.
Στο 93΄ ο Αργυρόπουλος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα (είχε δεχθεί την πρώτη στο πέναλτι που υπέπεσε) όταν βγήκε στην αντεπίθεση και ανατράπηκε από αντίπαλο παίκτη, όμως ο ρέφερι Αλεξέας δεν είδε παράβαση και τιμώρησε τον πολύπειρο ποδοσφαιριστή με 2η κίτρινη κάρτα για «θέατρο».
● Διαιτησία: Η. Αλεξέας, Π. Σερεμέτης, Π. Ηλιόπουλος
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης): Μίντζηρας, Δούνιας, Βασιλόπουλος (80΄ Μπίζος), Χοτζάι, Μουράτι (46΄ Γρ. Παπαγεωργίου), Ν. Παπαγεωργίου, Τσώνης (75΄Σίνος), Νάτσης, Μικελάτος, Τσάτσος, Διακουμής
ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ (Γιάννης Δανίκας): Αντωνόπουλος, Ανδρουτσής, Γιαννόπουλος, Γεωργιόπουλος, Γαργαρώνης, Δημητρακόπουλος, Αργυρόπουλος, Καμποσιώρης, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου (73΄ Μανδραπήλιας), Μιλοσέσκι