Δίκαιη μοιρασιά με «χιτσκοκικό» τελος!

Πολύ ωραίο ματς με φινάλε ακατάλληλο …για καρδιακούς παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο «Γ. Λουκαρέας» για το ματς του Ολυμπιακού Καλαμάτας με τον Εθνικό Μελιγαλά.
Το τελικό 2-2 κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας των δυο ομάδων, σε ένα ματς με πολύ καλό ρυθμό που διεξήχθη σε δύσκολες γηπεδικές συνθήκες όπου ο πλαστικός χλοοτάπητας είχε «κρατήσει» νερό λόγω των συνεχόμενων βροχοπτώσεων.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6΄ με τον Κ. Κανελλόπουλο όμως στο 18΄ οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον Αργάνη.
Στην επανάληψη και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς όδευε προς το «Χ», ο Εθνικός «χτύπησε» στο 93΄ με τον Θανόπουλο όμως οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη!
Στο 95΄ ισοφάρισαν και πάλι με φοβερό γκολ του Πολυμενέα και πήραν ένα βαθμό «χρυσάφι» για την συνέχεια, με βάσει το πώς εξελίχθηκε το παιχνίδι!
Μετά το φινάλε οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον ρέφερι Ψηλοπαναγιώτη ο οποίος κράτησε 6 λεπτά καθυστερήσεις, όταν δηλαδή μπήκαν τα δυο τελευταία τέρματα του αγώνα.
Το φιλμ του αγώνα
6΄ 0-1 εξαιρετική κάθετη του Μουρούσια για τον Καραγιάννη, αυτός ντρίμπλαρε τον Αργάνη και από πλάγια έκανε το γύρισμα και ο Κ. Κανελλόπουλος με προβολή σε κενή εστία σκόραρε
18΄ 1-1 σέντρα του Τσαναλία από αριστερά, ο Αργάνης πετάχτηκε με εντυπωσιακό εναέριο βολέ από το ύψος του πέναλτι ανάμεσα σε παίκτες και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
39΄ ο Καραγιάννης με ατομική προσπάθεια έκανε το γυριστό σουτ, η μπάλα κατευθυνόταν στην γωνία όμως ο Λυμπερόπουλος με εντυπωσιακή επέμβαση αποκρούει με τα δάχτυλα
68΄ ο Μουρούσιας μπήκε από δεξιά και πλάσαρε από πλάγια θέση όμως αστόχησε
69΄ σουτ του Κ. Κανελλόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μεγάλη επέμβαση από τον Λυμπερόπουλο σε κόρνερ
70΄ ο ρέφερι Κώστας Ψηλοπαναγιώτης απομάκρυνε τον Λάκη Μούργο από τον πάγκο του Ολυμπιακού Καλαμάτας για διαμαρτυρία
80΄ φάουλ του Αλεξανδρόπουλου, ο Πολυμενέας έκανε την καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
93΄ 1-2 κόρνερ του Καραγιάννη από αριστερά, η μπάλα στρώθηκε στον Θανόπουλο ο οποίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε ελάχιστα σε σώματα και καρτέληξε στα δίχτυα
95΄ 2-2 γέμισμα από την άμυνα του Ολυμπιακού, οι αμυντικοί του Εθνικού δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν και ο Πολυμενέας με φοβερό αριστερό σουτ από την μεγάλη περιοχή ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό
● Διαιτησία: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Χ. Γεωργαντάς, Σ. Τσαούση
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ (Λάκης Σπάλλας): Λυμπερόπουλος, Μαρούδας (90΄ Μπάτζιος), Στ. Μπάλλας, Πολυμενέας, Γ. Μπάλλας, Αργάνης, Παπαδέας (46΄ λ. τρ. Μαγουλιανίτης), Τσαναλίας, Θεοδωρόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Αναγνωστόπουλος (80΄ Ανδρεάκος)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΕΛΙΓΑΛΑ: Καλλιντέρης, Παπαδόπουλος, Μακρυνιώτης, Π. Κανελλόπουλος, Θανόπουλος, Μπαστακός, Γεωργόπουλος, Κ. Κανελλόπουλος (92΄ Σαραντόπουλος), Πανταζής, Καραγιάννης, Μουρούσιας (86΄ Κοψαχείλης)