Η αλλαγή δεν έφερε την... Άνοιξη (pics)

Μπορεί ο ΑΟ Κυπαρισσίας να προχώρησε σε αλλαγή της τεχνικής ηγεσίας πριν από λίγες ημέρες, επιζητώντας την «αναγέννηση» και να είχε ως... όπλο το τεράστιο προβάδισμα στα πρώτα 32 λεπτά του αγώνα επί του Αστέρα Αρφαρών, ωστόσο οι «Τριφύλλιοι» δεν μπόρεσαν να «κλειδώσουν» την βαθμολογική υπέρβαση και να μείνουν κοντά στην πρώτη θέση.
Το συγκρότημα του Γιάννη Δανίκα βρέθηκε να προηγείται 2-0 με δυο γκολ του Αργυρόπουλου, ωστόσο η μαχητικότητα των παικτών του Αστέρα Αρφαρών έδειξε και πάλι κυρίως τις ψυχικές τους αρετές προσθέτοντας έναν πολύτιμο βαθμό στο ενεργητικό τους.
Οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για κάποιες αποφάσεις της διαιτησίας θεωρώντας ότι καθόρισε την έκβαση του αγώνα, όμως δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία στον τρόπο που εξελίχθηκε το ματς.
Στα αρνητικά του αγώνα ήταν το γεγονός πως διεκόπη το παιχνίδι δις, αλλά και αρκετά εξωαγωνιστικά γεγονότα τα οποία εμφανίστηκαν για μια ακόμα φορά σε παιχνίδι του μεσσηνιακού ποδοσφαίρου.

Το φιλμ του αγώνα
2' ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι σε ανατροπή του Παπαγεωργίου από τον Χαραλαμπόπουλο, όμως ο ρέφερι Μπλάνας έδωσε κίτρινη κάρτα στον Παπαγεωργίου για «θέατρο»
13' μπαλιά του Γιαννακόπουλου στην πλάτη της άμυνας, ο Β. Τσιλίκος πήρε την κεφαλιά από καλή θέση όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία και εν συνεχεία μπλόκαρε ο Αντωνόπουλος
16' ο Αργυρόπουλος έκλεψε την μπάλα από τον Καρύδη και πάσαρε κάθετα στον Κόλλια όμως ο 2ος βοηθός Ρέκκας υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον επιθετικό του ΑΟΚ.
Σε αυτό το σημείο υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή στον αγώνα, καθώς σύμφωνα με το φύλλο αγώνος φίλαθλος της Κυπαρισσίας πέταξε νερό και κατάβρεξε τον κ. Ρέκκα
19' κόρνερ του Μιλοσέσκι από αριστερά, ο Παπαγεωργίου κάνει την εξ΄ επαφής κεφαλιά όμως η μπάλα φεύγει πλάγια
22' 0-1 κόρνερ του Μιλοσέσκι από τα δεξιά, ο Ανδρουτσής με τακουνάκι έδωσε ύψος στην μπάλα και ο Αργυρόπουλος με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας έστειλε τη μπάλα στον «ουρανό» των διχτύων
28' γέμισμα του Μπούρα, ο Γιαννακούντζος με ωραίο κοντρόλ «άδειασε» τον Γιαννόπουλο όμως σούταρε άσχημα και ο Ανδρουτσής έδιωξε
32' 0-2 κόρνερ του Μιλοσέσκι από αριστερά, ο Αργυρόπουλος ξεχασμένος στο 2ο δοκάρι πήρε την κεφαλιά και σκόραρε
38’ κόρνερ του Μιλοσέσκι από αριστερά, κεφαλιά εξ΄ επαφής του Παπαγεωργίου όμως ο Ματθαίος Λίβας έδιωξε σωτήρια
41' 1-2 κόρνερ από αριστερά του Κ. Φέστα, ο προωθημένος Π. Χαραλαμπόπουλος νίκησε τον Αντωνόπουλο και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
45' σέντρα του Κ. Φέστα από τα δεξιά, απομάκρυνε με το κεφάλι προσωρινά ο Γαργαρώνης πάνω στον Π. Καπόγλη ο οποίος έκανε το βολέ λίγο έξω από την περιοχή όμως έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Αντωνόπουλου
50' σέντρα από δεξιά του Γεωργιόπουλου, οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν χέρι του Σ. Φέστα, όμως ο κ. Μπλάςν έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι
55' κάθετη του Κόλλια για τον Γαργαρώνη, ο οποίος σούταρε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Λίβα
56' 2-2 ο Γιαννακούντζος είδε εκτός θέσης τον Αντωνόπουλο και με δεξί βολέ από 10-15 περίπου μέτρα εκτός περιοχής πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ
66' 40άρα μπαλιά του Μπούρα πίσω από το κέντρο και αριστερά για τον Γιαννακούτζο στην πλάτη του Γιαννόπουλου, αυτός με δεξί βολέ τράνταξε το δεξί δοκάρι
68' γρήγορη αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους 3 με 2, με τον Κόλλια από αριστερά να κάνει το γύρισμα και ο Φ. Παναγόπουλος καθυστέρησε χαρακτηριστικά να πλασάρει και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ
75' νέα πεντάλεπτη διακοπή στο ματς, όταν αποβλήθηκε ο Κόλλιας με απευθείας κόκκινη για εξύβριση του 1ου βοηθού Χαράλαμπου Τσοπανάκη.
Σύμφωνα με το φύλλο αγώνος, φίλαθλος των Αστέρα εξύβρισε παίκτες της ομάδας του ΑΟ Κυπαρισσίας και απομακρύνθηκε από το γήπεδο από τον παρατηρητή. Στη συνέχεια κλήθηκε η αστυνομία λόγω έντασης στην κερκίδα ανάμεσα σε φιλάθλους των δυο ομάδων.
● Διαιτησία: Γ. Μπλάνας, Χ. Τσοπανάκης, Η. Ρέκκας
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΡΦΑΡΩΝ (Στάθης Βανικιώτης): Ματθαίος Λίβας, Κ. Φέστας, Μπούρας, Σ. Φέστας, Παν. Χαραλαμπόπουλος (79΄ Ψωμάρας), Γιαννακούτζος, Β. Τσιλίκος (66΄ Η. Καπόγλης), Γ. Τσιλίκος, Καρύδης, Γιαννακόπουλος, Π. Καπόγλης (90+3' Βαλτασάρος)
ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ (Γιάννης Δανίκας): Αντωνόπουλος, Γεωργιόπουλος, Γιαννόπουλος, Ανδρουτσής, Γαργαρώνης, Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος, Κόλλιας, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου (46΄ Καμποσιώρης), Μιλοσέσκι (84΄ Μανδραπήλιας)