Επεισοδιακή νίκη για την Σπερχογεία (pics)

Τεράστια νίκη σε ένα άκρως επεισοδιακό ματς σημείωσε η Σπερχογεία, η οποία νίκησε με 2-1 τον Τέλο Άγρα στην έδρα της.
Πολλά νεύρα εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, ένταση, αψιμαχίες, τρία γκολ και τρία δοκάρι εμπεριείχε η αναμέτρηση ανάμεσα στις δυο ομάδες.
Οι άνθρωποι των δυο ομάδων είχαν πολλά παράπονα από τον διαιτητή Κώστα Ψηλοπαναγιώτη ο οποίος μόνο εύκολο έργο δεν είχε σε ένα παιχνίδι με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και αμφισβητούμενες φάσεις.
Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τις δυο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες, να σκοράρουν τρία τέρματα και να έχουν από ένα δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με τον Κουλόπουλο στο 7΄, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν μόλις 4 λεπτά αργότερα με εξαιρετικό φάουλ του Σώκαλη.
Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες έριξαν τους ρυθμούς τους και τα σκληρά μαρκαρίσματα κυριάρχησαν μέχρι το 33΄, όταν και οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Δημητρίου, στο 35΄ ακυρώθηκε το τέρμα του Σώκαλη από απευθείας κόρνερ ως επιθετικό φάουλ και ακολούθησαν τα επεισόδια όπως παραγράφονται παρακάτω.
Στο 44΄ η Σπερχογεία πέτυχε το 2ο της τέρμα (2-1) με τον Χριστόπουλο και ακολούθησε το δοκάρι του Ντινιωτάκη στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου μέρους!
Τα επεισόδια του 1ου μέρους
Όλα ξεκίνησαν όταν ακυρώθηκε το τέρμα του Σώκαλη στο 35ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Κ. Ψηλοπαναγιώτη και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, το παιχνίδι διεκόπη και ο Σώκαλης βρέθηκε στο έδαφος.
Ακολούθησε γενική σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων, οι παράγοντες που βρίσκονταν στο γήπεδο εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο και στην κερκίδα τα αίματα «άναψαν» ανάμεσα στους φίλους των δυο ομάδων.
Υπήρξαν έντονα παράπονα προς τον ρέφερι Ψηλοπαναγιώτη, ενώ υπήρξε μεγάλη ένταση με κεντρικό πρόσωπο τον πρώην «ταύρο» Σώκαλη ο οποίος ισχυρίστηκε ότι παίκτης του Τέλου Άγρα τον χτύπησε με το γόνατο.
Απομακρύνθηκαν από τον παρατηρητή του αγώνα από ένας παράγοντας της κάθε ομάδας, ενώ δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Νικολοπουλος του Τέλου Άγρα από τον πάγκο ο οποίος είχε λεκτική αψιμαχία με τον παρατηρητή του αγώνα.
Το παιχνίδι συνολικά διεκόπη δυο φορές και συνολικά για περισσότερα από 10 λεπτά, μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να συνεχιστεί το ματς.
Το 2ο μέρος
Φανερά πεσμένος ο ρυθμός στην επανάληψη, με τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των δυο ομάδων να είναι ημιτελείς. Η Σπερχογεία είχε ακυρωθέν γκολ του Κουλόπουλου ως οφσάιντ και παρά το γεγονός πως αμφότεροι οι δυο αντίπαλοι έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση, δεν είχαν αξιόλογες τελικές προσπάθειες.
Στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν και είχαν σημαντική ευκαιρία με το δοκάρι του Ντινιωτάκη στο 86΄, όμως το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα.
Το φιλμ του αγώνα
3΄ μακρινό φάουλ του Δικαίου, ο Χριστόπουλος κάνει την κεφαλιά από τα δεξιά ανενόχλητος όμως στέλνει τη μπάλα πάνω στον Τσώλη
7΄ 1-0 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των Γαργαλιάνων ο Γεωργαντάς κάνει διαγώνια πάσα από αριστερά και ο Κουλόπουλος νικάει τον Τσώλη σε τετ α τετ με πλασέ
11΄ 1-1 απευθείας εκτέλεση του Σώκαλη λίγα μέτρα εκτός περιοχής, η μπάλα ψηλά στα δίχτυα του Τσούλου!
33΄ κόρνερ του Β. Κουρέα, ο Δημητρίου κάνει την προβολή στο 1ο δοκάρι και η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι
35΄ κόρνερ του Σώκαλη, η μπάλα πάει στο 1ο δοκάρι όπου συγκρούονται ένας παίκτης από κάθε ομάδα με τον Τσούλο και καταλήγει στα δίχτυα, όμως ο ρέφερι Ψηλοπαναγιώτης δίνει επιθετικό φάουλ
44΄ 2-1 ο Δημητρίου βρίσκει με ωραία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας τον Κουλόπουλο, αυτός βγαίνει από δεξιά απέναντι στον Τσώλη όμως αντί να σουτάρει γυρνά στον Χριστόπουλο ο οποίος πλασάρει ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι και σκοράρει
45+6΄ φάουλ του Σώκαλη, ο Ντινιωτάκης μόνος του στο ύψος του πέναλτι κάνει την γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα καταλήγεις το οριζόντιο δοκάρι και άουτ
58΄ ο Κουλόπουλος βγαίνει από δεξιά και κάνει τον γύρισμα στον ΔΙκαίο και μετά από κόντρες η μπάλα φτάνει στον Δημητρίου ο οποίος κάνει το βολέ ανενόχλητος από τα δεξιά της μικρής περιοχής όμως αστοχεί
59΄ εξαιρετική κάθετη του Χριστόπουλου στον Κουλόπουλο ο οποίος σκοράρει με πλασέ, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ από τον 2ο βοηθό Καστανά
64΄ σέντρα του Σώκαλη από αριστερά, ο Μπούρδος παίρνει την κεφαλιά στο 2ο δοκάρι όμως ο Τσούλος αποκρούει εντυπωσιακά!
69΄ σουτ του Ντινιωτάκη από τα δεξιά, ο Τσούλος πέφτει στην κλειστή του και μπλοκάρει
86΄ σουτ του Ντινιωτάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Τσούλου και καταλήγει άουτ
● Διαιτησία: Κ. Ψηλοπαναγιώτης, Ι. Γιαννέτσος, Χ. Καστανάς
ΚΑΡΤΕΣ: 45+2΄ Μαλλικούρτης, 12΄ Φιλάι, 38΄ Νικολόπουλος (από τον πάγκο), 89΄ Ανδρώνης
ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ (Ηλίας Μαστορέας): Τσούλος, Μαλλικούρτης (62΄ Καραχάλιος), Β. Κουρέας, Ντέρτζια, Ντούζα Ζουμπόπουλος, Κουλόπουλος, Γεωργαντάς, Χριστόπουλος, Δικαίος (81΄ Σωτηρόπουλος), Δημητρίου
ΤΕΛΟΣ ΑΓΡΑΣ (Θανάσης Λακριντής): Τσώλης, Ανδρώνης, Χούτος, Φιλάι, Μπούρδος (87΄ Γεωργόπουλος), Σταματελόπουλος, Σώκαλης, Παγώνης, Ντινιωτάκης, Μπολούν (79΄ Νικολόπουλος), Κολεσνιτσένκο