Το Φαραί "γκρέμισε" τον Τσικλητήρα!

Τεράστια νίκη τόσο από βαθμολογικής, όσο και από ψυχολογικής πλευράς σημείωσε πριν από λίγα λεπτά το Φαραί, το οποίο επικράτησε με 3-2 μέσα στην έδρα του μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Τσικλητήρα Πύλου!
Στο ματς που έγινε στο γήπεδο της Μεθώνης (γίνονται εργασίες σε αυτό της Πύλου), το τερέν (πλαστικός χλοοτάπητας) βόλεψε καλύτερα την καλαματιανή ομάδα που έχει συνηθίσει ελέω «Παναγιώτης Μπαχράμης».
Από την άλλη ο Τσικλητήρας γνώρισε την 2η συνεχή ήττα στο πρωτάθλημα (και πρώτη εντός έδρας), έπεσε από την πρώτη θέση όπου βρίσκεται ο Πάμισος με 3 βαθμούς περισσότερους και υπάρχει προβληματισμός για την αμυντική της απόδοση καθώς έχει πλέον δεχθεί 8 τέρματα σε 2 αγώνες.
Στο 9ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μίντζηρα να νικά σε τετ α τετ τον Πέτση, όμως στο 15΄ ο νεαρός και πολλά υποσχόμενος Μάραντος με πλασέ άνοιξε το σκορ για το Φαραί.
10 λεπτά αργότερα ο Σεριάτος «σόκαρε» εκ νέου τον Τσικλητήρα σκοράροντας με πλασέ έπειτα από πάσα του Πέτση, όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω.
Στο 30΄ αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 1-2 όταν ο Καπακλής στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από φάουλ του Τσάτσου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι όπως αναμενόταν πίεσαν ασφυκτικά και έκλεισαν το Φαραί στα καρέ του και στο 72΄ έφτασαν στην ισοφάριση όταν ο Τακιός βρήκε τον επερχόμενο Μπίζο και αυτός με σουτ έκανε το 2-2!
Στο 82΄ ο Τσικλητήρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα όμως ο Τακιός είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι!
Ότι δεν πέτυχε ο Τσικλητήρας, το κατάφερε το Φαραί με τον Παχή στο 87΄ να κλέβει την μπάλα και να τροφοδοτεί τον Πέτση την κατάλληλη στιγμή και αυτός δεν αστόχησε, δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με 3-2!
● Διαιτησία: Μ. Καρβούνης, Σ. Λάμιας, Χ. Τσοπανάκης
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης): Μίντζηρας, Τακιός, Σίνος (46΄ Μπίζος, 75΄ Μικελάτος), Ν. Παπαγεωργίου, Γ. Παπαγεωργίου, Χοτζάι, Τσάτσος, Διακουμής, Δούνιας, Νάτσης, Βασιλόπουλος (80΄ Χύσα),
ΦΑΡΑΙ (Νίκος Γεωργακλής): Μάρης, Λικάι, Αντωνόπουλος, Καπακλής, Παχής, Γκάι, Τσέρτος, Σπανός (66΄ Δοβλέτης), Σεριάτος (88΄ Φιλανδριανός), Πέτση, Μάραντος (78΄ λ. τρ. Χανδρινός),