"Καθάρισε" ο Τσουλάκος για τον Πάμισο! (pics)

Δυσκολότερα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ (4-0) επικράτησε ο Πάμισος Μεσσήνης του Πανθουριακού.
Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πολύ καλά στον αγώνα μέχρι και το 70ο λεπτό όταν το ματς ήταν αμφίρροπο και οι «νησιώτες» είχαν προβάδισμα ενός τέρματος, όμως ο Τσουλάκος με 2 προσωπικά τέρματα σε 10 λεπτά (74΄, 81΄) ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.
Στο γήπεδο παρευρέθηκε και ο πρόεδρος του Παμίσου, Δημήτρης Αντωνόπουλος.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Πανθουριακού, κάτι που το κατάφεραν στο 19΄ με τον Γεωργιόπουλο.
Από κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά και μέχρι το 35΄ είχαν κάποιες ευκαιρίες, όμως στο τελευταίο 10λεπτο οι «νησιώτες» πήραν και πάλι τα ηνία και είχαν δυο δοκάρια με τους Χελά και Σαραντόπουλο.
Στην επανάληψη το παιχνίδι ξεκίνησε με πιο επιθετική την ομάδα της Θουρίας η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ν. Μουλιάτο, με τον Πάμισο να απαντά ένα λεπτό αργότερα με τον Τουρλίδα.
Οι «νησιώτες» ανέβασαν την απόδοσή τους από το 70΄ και μετά και ήρθε το δεύτερο γκολ από τον Τσουλάκο στο 74΄ μετά από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του Πανθουριακού.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα ήρθε η «κατάρρευση» των φιλοξενούμενων, καθώς λίγα λεπτά αργότερα (81΄) ο Τσουλάκος πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα μετά από απίστευτη ασίστ του Σαραντόπουλου για το 3-0 και ο Τουρλίδας με ωραία ενέργεια σκόραρε για το 4-0.
Το φιλμ του αγώνα
3΄ σουτ Γεωργιόπουλου από δεξιά, ο Κ. Βασιλόπουλος αποκρούει ασταθώς και στην επαναφορά ο Τσουλάκος δεν προλαβαίνει να πλασάρει εξ΄ επαφής
19΄ 1-0 σέντρα του Κορομηλά από αριστερά, ο Γεωργιόπουλος εκμεταλλεύεται την κακή έξοδο του Κ. Βασιλόπουλου και με εναέρια προβολή σκοράρει
23΄ βολέ του Ν. Μουλιάτου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σταθερά ο Κωνσταντακόπουλος
31΄ ο Τσουλάκος φεύγει στην κόντρα από την μπαλιά του Χελά, περνά τον Παντσιώτη όμως το σουτ που επιχειρεί από καλή θέση καταλήγει ψηλά άουτ
33΄ απευθείας φάουλ του Ρ. Σεφεράσι, ο Κωνσταντακόπουλος διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ. Ο Σεφεράσι εκτελεί το κόρνερ και μετά από αναμπουμπούλα ο Δωδέκατος κάνει βολέ από καλή θέση όμως η μπάλα περνά ψηλά άουτ
36΄ γύρισμα του Ι. Τρίψα από δεξιά, ο Τσουλάκος σουτάρει ανενόχλητος με τη μια από το ύψος του πέναλτι όμως αστοχεί
37΄ σέντρα του Σαραντόπουλου από αριστερά, ο Χελάς κάνει την κεφαλιά από κοντά όμως ο Κ. Βασιλόπουλος αποκρούει εντυπωσιακά και στέλνει τη μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και έπειτα την μπλοκάρει
45΄ ωραία βαθιά μπαλιά 35 περίπου μέτρων του Χ. Τρίψα στον Σαραντόπουλο ο οποίος φεύγει από αριστερά και κάνει φοβερό βολέ όμως η μπάλα «τραντάζει» το οριζόντιο δοκάρι του Κ. Βασιλόπουλου!
58΄ ο Κωνσταντόπουλος δοκιμάζει ανενόχλητος το σουτ λίγα μέτρα εκτός περιοχής όμως ο Κωνσταντακόπουλος αποκρούει σταθερά
65΄ γύρισμα του Γ. Μουλιάτου από αριστερά, η μπάλα περνά απ΄ όλους και ο Ν. Μουλιάτος με ωραία ενέργεια κάνει το πλασέ από την βούλα του πέναλτι, όμως ο Μπερερής έβαλε σωτήρια την κόντρα!
66΄ ο Τουρλίδας ελίσσεται στο ύψος της μεγάλης περιοχής και κάνει το διαγώνιο σουτ από δεξιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ
72΄ ο Σαραντόπουλος περνά ωραία τους Μαραβέλα και Σεφεράσι και μπαίνει από αριστερά όμως προτιμά να τελειώσει την φάση αντί να πασάρει στον Τουρλίδα που είναι μόνος του στο ύψος του πέναλτι και αστοχεί απελπιστικά από αριστερά
74΄ 2-0 ο Τσουλάκος μπαίνει από τα αριστερά, κάνει το γύρισμα και ο Σαραντόπουλος περνά 2 παίκτες και κάνει το σουτ όμως ο Κ. Βασιλόπουλος αποκρούει. Στην επαναφορά ο Κουρούπης κάνει το γύρισμα από αριστερά και ο Τσουλάκος σε κενή εστία και με τον Κ. Βασιλόπουλο εξουδετερωμένο σκοράρει
80΄ γύρισμα του Γ. Τρίψα από δεξιά, ο Τουρλίδας περνά τον αντίπαλό του και κάνει το διαγώνιο σουτ από δεξιά, ο Βασιλόπουλος αποκρούει και στην επαναφορά ο Κουρούπης κάνει νέο σουτ από αριστερά όμως και πάλι ο Βασιλόπουλος αποκρούει με τα πόδια
81΄ 3-0 εκπληκτικό «τακουνάκι» του Σαραντόπουλου από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, βγάζει μόνο του τον Τσουλάκο απέναντι στον Βασιλόπουλο και αυτός δεν αστοχεί!
84΄ ο Σαραντόπουλος κάνει το διαγώνιο σουτ από αριστερά, όμως και πάλι ο Βασιλόπουλος διώχνει με γροθιές
86΄ 4-0 ωραία κάθετη του Τσουλάκου στον Τουρλίδα ο οποίος περνά 2 παίκτες και σουτάρει εύστοχα απέναντι στον Κ. Βασιλόπουλο
89΄ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Θουρίας ο Μπαλαλάς με κεφαλιά βρίσκει τον Τσουλάκο στο 2ο δοκάρι και αυτός με κοντινή κεφαλιά αστοχεί
● Διαιτησία: Η. Ηλιόπουλος, Ε. Ζαρακοβίτης, Π. Ηλιόπουλος
ΚΑΡΤΕΣ: 71΄ Σαραντόπουλος (για «θέατρο»),
ΠΑΜΙΣΟΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Αντώνης Μαυρέας): Κωνσταντακόπουλος, Ι. Τρίψας, Κορομηλάς, Τζανετέας, Μπερερής, Μωράκης (82΄ Μπαλαλάς), Τσουλάκος, Χ. Τρίψας, Γεωργιόπουλος (66΄ Κουρούπης), Σαραντόπουλος, Χελάς (50΄ Τουρλίδας)
ΠΑΝΘΟΥΡΑΚΟΣ (Γιώργος Αργυρόπουλος): Κ. Βασιλόπουλος, Παντσιώτης, Χαρμπίλας (28΄ λ. τρ. Δωδέκατος), Ρ. Σεφεράσι, Κωνσταντόπουλος (85΄ Πιχιγιόνι), Καράμπελας, Γ. Μουλιάτος, Ηλιόπουλος, Β. Βασιλόπουλος, Ν. Μουλιάτος (80΄ Βιδάκης), Μαραβέλας