Μεγάλη "ερυθρόλευκη" νίκη!

«Χρυσό» τρίποντο πήρε ο Ολυμπιακός Καλαμάτας απέναντι στο Δώριο με 2-0 χάρη σε δυο τέρματα στο β΄ μέρος.
Σε ένα ωραίο ματς με πολλές φάσεις, οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν νικητές και έφτασαν τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη το Δώριο παρέμεινε στην 14η θέση με 7 βαθμούς.
Στο 1ο ημίχρονο το Δώριο είχε πολύ καλή ευκαιρία στο 7΄ με σουτ του Γκρίτζαλη εντός περιοχής το οποίο κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ από την άλλη οι γηπεδούχοι είχαν 3 καλές ευκαιρίες να σκοράρουν ανάμεσα στο 10΄ και το 20΄ με τους Αναγνωστόπουλο και Παπαδέα (δις).
Στο 20ο λεπτό ο Δήμας φάνηκε να ανατρέπει τον Κούτρη εντός περιοχής, όμως ο ρέφερι Μπλάνας έδειξε παίζεται με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να ζητούν έντονα πέναλτι.
Στις διαμαρτυρίες απομακρύνθηκε ο Λάκης Μούργος από τον ρέφερι Μπλάνα, το παιχνίδι διεκόπη διότι ο παράγοντας των «ερυθρόλευκων» δεν έβγαινε και εντέλει όταν απομακρύνθυκε και έμεινε εκτός συρματοπλέγματος, διαπληκτίστηκε λεκτικά με τον παρατηρητή του αγώνα και πρώην ενωσιακό προπονητή Αλέκο Τσατά!
Στις καθυστερήσεις ο Παπαδόγιαννης έφυγε στην αντεπίθεση και βγήκε τετ α τετ με τον Λυμπερόπουλο, όμως αντί να πλασάρει προσπάθησε να περάσει τον πολύπειρο πορτιέρο ο οποίος μπλόκαρε.
Ξεκίνημα με γκολ είχαμε στο 2ο μέρος για τον Ολυμπιακό καθώς στο 50΄ σε φάουλ Παπαδέα η μπάλα έφτασε στην μικρή περιοχή, οι αμυντικοί του Δωρίου δεν συνεννοήθηκαν με τον Δήμα και η μπάλα πέρασε απ΄ όλους και κατέληξε στην αριστερή γωνία του τέρματος.
Στο 61΄ σε σουτ του Ψωρομύτη ο Μαρούδας με αυτοθυσία έδιωξε πριν περάσει η μπάλα την γραμμή και 5 λεπτά αργότερα ο Κούτρης με ωραίο πλασέ από ασίστ του Αλεξανδρόπουλου «έγραψε» το τελικό 2-0.
Στο υπόλοιπο του αγώνα οι φιλοξενούμενο έχασαν μια ευκαιρία με τον Ψωρομύτη ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός είχε δυο καλές ευκαιρίες με τον Κούτρη ο οποίος νικήθηκε ισάριθμες φορές από τον Δήμα.
● Διαιτησία: Γ. Μπλάνας, Ι. Γιαννέτσος, Η. Ρέκκας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ: Λυμπερόπουλος, Μαρούδας, Στ. Μπάλλας, Πολυμενέας, Γ. Μπάλλας (40΄ ΄λ. τρ. Τσαναλίας), Αργάνης, Παπαδέας, Καρλαύτης, Κούτρης (71΄ Μαγουλιανίτης), Αλεξανδρόπουλος, Αναγνωστόπουλος (65΄ Θεοδωρόπουλος)
ΔΩΡΙΟ: Δήμας, Γεωργακόπουλος, Γκιάτα, Θ. Γκότσης, Αλεξόπουλος (55΄ λ. τρ. Γεωργιόπουλος), Γκρίτζαλης (74΄ Λιόγας), Ξυδιάς, Παπαδόγιαννης, Ψωρομύτης, Μωράκης, Τσαμπούρης (64΄ λ. τρ. Μεμά)