Βήμα τελικού ο Πανθουριακός!

Ο Πανθουριακός άλωσε την Κυπαρισσία και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Μεσσηνίας για πρώτη φορά στην ιστορία του!  Η ομάδα του Γιώργου Αργυρόπουλου η οποία αναδεικνύεται σε «κακό δαίμονα» για τους πρωταθλητές, επιβλήθηκε στον πρώτο ημιτελικό με 0-1 χάρη σε γκολ του Ηλιόπουλου και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρώτη από τις δύο θέσεις του μεγάλου τελικού (η δεύτερη θα "παιχτεί" μεταξύ Καλαμάτας και Τσικλητήρα Πύλου) .
Η Κυπαρισσία, η οποία σε ένα ακόμη παιχνίδι φανέρωσε ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, γνώρισε εντός έδρας ήττα μετά από τρία ολόκληρα χρόνια για όλες τις διοργανώσεις του νομού! Η τελευταία ομάδα που είχε πανηγυρίσει μέσα στη Κυπαρισσία ήταν ο Απόλλωνας ο οποίος στις 30 Σεπτεμβρίου 2012 για το πρωτάθλημα είχε επιβληθεί επίσης με 0-1.
Ο πρώτος ημιτελικός ήταν μοιρασμένος μέχρι το πρώτο ημίωρο με τον Πανθουριακό να στέκεται αρκετά καλά. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα είχαν δυο δοκάρια στο πρώτο μέρος έναντι ενός της Κυπαρισσίας και από την στιγμή που πήραν προβάδισμα στο σκορ φρόντισαν περισσότερο να κλείσουν τους χώρους στην άμυνα παραχωρώντας μέτρα στους γηπεδούχους. Το σκηνικό αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τη Κυπαρισσία να εντείνει την πίεση αλλά να μην μπορεί να βρει λύσεις για να φτάσει έστω στην ισοφάριση. Η ομάδα του Νίκου Φρούσσου θα έχει μια δεύτερη ευκαιρία στη ρεβάνς που θα γίνει στις 9 Δεκεμβρίου στο Αθλητικό κέντρο της ΕΠΣΜ στον Κορδία αλλά η Θουρία πλέον πέρα από την εκτός έδρας νίκη έχει υπέρ της και την ψυχολογία.

Το φίλμ του αγώνα

1’ Σουτ του Παπαγεωργίου στον ουρανό των δικτύων του Βασιλόπουλου
5’ Ωραίο τρίγωνο ανάμεσα στους Μαραβέλα, Καράμπελα και Βασιλόπουλο, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα και ο Α Σέφερασι έπιασε "κεραυνό" που κατέληξε στη συμβολή των δοκών του Αντωνοπούλου
10’ Απ’ ευθείας φάουλ του Χαρμπίλα η μπάλα τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αντωνοπούλου
11’ Ο Γ. Μουλιάτος έστρωσε στο Βασιλόπουλο ο οποίος έπιασε το σουτ αλλά μπλοκάρε ο Αντωνόπουλος
15’ Βαθιά μπαλιά του Γαργαρώνη στον Φώτη Παναγόπουλο που έβγαλε τη σέντρα, ο επερχόμενος Κόλλιας έπιασε το σουτ αλλά ο Σεφεράσι με αυτοθυσία έβαλε την κόντρα και η μπάλα κατέληξε στο Βασιλόπουλο
25’ Ο Δημητρόπουλος έπαιξε ωραία το ένα-δύο με τον Παπαγεωργίου, η μπάλα έφτασε στον Παναγόπουλο ο όποιος πρόλαβε την έξοδο του Βασιλόπουλου αλλά το πλασέ του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι
34’ ΓΚΟΛ 0-1: Φάουλ από αριστερά του Ρ. Σεφεράσι, ο Ηλιόπουλος πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Πανθουριακό
45 + 1 Μετά από σέντρα του Μανδραπήλια από την αριστερή πλευρά οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ρ. Σεφεράσι
45 + 2 Κόρνερ Γιαννόπουλου απ' τα δεξιά, ο Κόλλιας έπιασε την κεφαλιά πάνω από τα δοκάρια του Βασιλόπουλου
47’ Ο Ανδρούτσος πάσαρε στον Γεωργιόπουλο ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ενώ όμως είχε ήδη υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ από τον 2ο βοηθό Καστανά
53’ Σουτ Α. Σεφεράσι μπλοκάρε ο Αντωνόπουλος
70’ Κόρνερ του Μιλοσέσκι, ο Παναγόπουλος έπιασε την κεφαλιά για να βγάλει την μπάλα πάνω στην γραμμή ο Βιδάκης
75’ Φάουλ του Μιλοσέσκι από πολύ πλάγια, η μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Βασιλόπουλου
79’ Σέντρα του Ν. Μουλιάτου, κεφαλιά του Γ. Μουλιάτου η μπάλα στην αγκαλιά του Αντωνόπουλου
87’ Σέντρα του Παπαγεωργίου από δεξιά, ο Παναγόπουλος εξ' επαφής άουτ
90+4’ Ο Μιλοσέσκι απ΄ευθείας κόρνερ, έδιωξε σωτήρια ο Βασιλόπουλος

Διαιτησία: Γ. Νίκας, Μ. Καρβούνης, Μπ. Καστανάς
Κίτρινες: Αντωνόπουλος, Γιαννόπουλος/ Παντσιώτης, Ρ. Σεφεράσι, Βιδάκης, Ν. Μουλιάτος

ΑΟ Κυπαρισσίας (Νίκος Φρούσος): Αντωνόπουλος, Γεωργιόπουλος (60’ Μιλοσέσκι), Γιαννόπουλος, Ανδρουτσής, Γαργαρώνης, Δημητρουλόπουλος, Αργυρόπουλος, Κόλλιας, Παναγόπουλος, Παπαγεωργίου, Μανδραπήλιας (84’ Κωνσταντόπουλος)

ΑΣ Πανθουριακός (Γιώργος Αργυρόπουλος): Κ. Βασιλόπουλος, Παντσιώτης, Γαρμπίλας, Ρ. Σεφεράσι, Κωνσταντόπουλος, Καράμπελας, Γ. Μουλιάτος, Ηλιόπουλος, Β. Βασιλόπουλος (84’ Πιχιγιόνι), Α. Σεφεράσι (λ.τ. 70’ Βιδάκης), Μαραβέλας (78’ Ν. Μουλιάτος)